Sledovanie a odpočúvanie. Za tieto aplikácie hrozí basa

Sledovanie a odpočúvanie. Za tieto aplikácie hrozí basa

BRATISLAVA / Sledovanie a odpočúvanie už nie je len doménou tajných služieb. V podstate to dnes dokáže skoro každý. Zahrať sa na špióna, či detektíva nie je problém. Stačí len mobilný telefón, ale má to háčik.

Srdce pre deti. Najväčší charitatívny projekt 20. 12. o 20:20 na JOJ

"Špiónske" aplikácie

Objavili sa rôzne aplikácie, ktoré dokážu nahrávať hovory, čítať SMS-ky, zisťovať polohu a dokonca aj nahrávať ľudí z vášho okolia. To všetko sa môže spustiť vo vašom telefóne na diaľku. "Ten telefón leží niekde na stole. Tajne nahrá okolie, čo sa tam hovorí a záznam odošle na server," hovorí predajca aplikácie.

Potom sa stačí napojiť cez internet na server a stiahnuť si údaje. OD GPS polohy až po SMS-ky či odposluchy okolia. Aplikácie dokážu na diaľku spustiť aj kameru vo vašom telefóne. "Nie je to vidieť je to tam schované a aj keby to človek našiel v aplikáciách tak to neotvorí a ani sa to nevolá tak," tvrdí predajca aplikácie.

Laik tak nemá ani najmenšiu šancu zistiť, čo za aplikáciu má v telefóne. "Oficiálne si to môžete nainštalovať do svojho telefónu a potom ho dáte svojim deťom, manželke alebo zamestnancom a ošetríte si to v zmluve," dodáva predajca aplikácie.

Ak o tom sledovaný nevie, ide o trestný čin

Pokiaľ to však nainštalujete do telefónu niekoho cudzieho a nevie o tom, je to v rozpore s trestným právom. "Kto zasahuje do neverejne prednesených hovorov, správ tým, že to zverejní a tým spôsobom aj zasahuje do  základných ľudských slobôd tohto človeka, spôsobí mu určitú ujmu tak určite sa dopúšťa trestného činu," uviedla expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.

"Ide o trestné činy porušovania dôvernosti ústneho prejavu, takisto aj zásah do listového tajomstva," dodáva Kurilovská. Pred tým ako sa rozhodnete takéto aplikácie nainštalovať do mobilu deťom, zamestnancom či manželke, dobre ti to premyslite. Za krutú pravdu, ktorú by ste sa možno takto dozvedeli si navyše môžte odsedieť dva až tri roky.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Milan Dančo

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

08:50 Harry a Meghan – Kráľovská romanca
11:00 Ladíme 2
13:30 Neserte nám pestúnku
07:45 Bláznivá olympiáda
10:10 Superpolicajti z Miami
12:35 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ TORTY
09:35 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
11:05 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
12:25 Rozpáľ to v Španielsku, šéfe!
09:30 Ruby z dúhy I.
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
09:35 Rande naslepo
11:35 Arrietty ze světa půjčovníčků
13:20 Přijímačky