Sledovanie a odpočúvanie. Za tieto aplikácie hrozí basa

Sledovanie a odpočúvanie. Za tieto aplikácie hrozí basa

BRATISLAVA / Sledovanie a odpočúvanie už nie je len doménou tajných služieb. V podstate to dnes dokáže skoro každý. Zahrať sa na špióna, či detektíva nie je problém. Stačí len mobilný telefón, ale má to háčik.

Srdce pre deti. Najväčší charitatívny projekt 20. 12. o 20:20 na JOJ

"Špiónske" aplikácie

Objavili sa rôzne aplikácie, ktoré dokážu nahrávať hovory, čítať SMS-ky, zisťovať polohu a dokonca aj nahrávať ľudí z vášho okolia. To všetko sa môže spustiť vo vašom telefóne na diaľku. "Ten telefón leží niekde na stole. Tajne nahrá okolie, čo sa tam hovorí a záznam odošle na server," hovorí predajca aplikácie.

Potom sa stačí napojiť cez internet na server a stiahnuť si údaje. OD GPS polohy až po SMS-ky či odposluchy okolia. Aplikácie dokážu na diaľku spustiť aj kameru vo vašom telefóne. "Nie je to vidieť je to tam schované a aj keby to človek našiel v aplikáciách tak to neotvorí a ani sa to nevolá tak," tvrdí predajca aplikácie.

Laik tak nemá ani najmenšiu šancu zistiť, čo za aplikáciu má v telefóne. "Oficiálne si to môžete nainštalovať do svojho telefónu a potom ho dáte svojim deťom, manželke alebo zamestnancom a ošetríte si to v zmluve," dodáva predajca aplikácie.

Ak o tom sledovaný nevie, ide o trestný čin

Pokiaľ to však nainštalujete do telefónu niekoho cudzieho a nevie o tom, je to v rozpore s trestným právom. "Kto zasahuje do neverejne prednesených hovorov, správ tým, že to zverejní a tým spôsobom aj zasahuje do  základných ľudských slobôd tohto človeka, spôsobí mu určitú ujmu tak určite sa dopúšťa trestného činu," uviedla expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.

"Ide o trestné činy porušovania dôvernosti ústneho prejavu, takisto aj zásah do listového tajomstva," dodáva Kurilovská. Pred tým ako sa rozhodnete takéto aplikácie nainštalovať do mobilu deťom, zamestnancom či manželke, dobre ti to premyslite. Za krutú pravdu, ktorú by ste sa možno takto dozvedeli si navyše môžte odsedieť dva až tri roky.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Milan Dančo

TV Program

10:20 Súdna sieň
11:20 Aféry II.
12:10 INKOGNITO
10:05 Najlepšie svetové videá V.
11:20 Áno, šéfe USA II.
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
10:00 Nákupné maniačky
11:25 UHÁDNI MÔJ VEK
12:25 Vražedné Miami
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:10 Rybičky Flip a Flap
11:20 Arthur a Minimojovia
08:50 Jobs
11:05 Hříšný tanec
12:55 Mámy na nože