Neznáma hrozba. Nepodceňujte príznaky nevyliečiteľnej rakoviny

Neznáma hrozba. Nepodceňujte príznaky nevyliečiteľnej rakoviny

KOŠICE / Pocit prepracovanosti a ťažkosti s chrbticou môžu byť prvým príznakom nevyliečiteľnej a zatiaľ nie veľmi známej krvnej rakoviny. V posledných rokoch počet nových prípadov stúpa. Jej príznaky je ľahko možné zameniť za jarnú únavu či bolesti chrbtice.

"Ide o druh krvnej rakoviny, ktorá je málo známa a ročne na Slovensku pribudne do tristo takýchto pacientov," informuje hematologička Mária Grüllingová.

Táto rakovina je mimoriadne zákerná a javí sa ako bežná súčasť života, napríklad aj ako jarná únava.

Lekári túto chorobu slangovo nazývajú požierač kostí. "V lebke sa vytvoria diery," opisuje hematologička.

Ochorením trpí aj Richard. Ten sa najskôr začal liečiť sám vitamínmi. Potom mu oznámili diagnózu - mnohopočetný myelóm. "Cítil som bolesť krížov. Myslel som si, že je to jarná únava. Začal som preto užívať preto maste, ktoré sú dostupné v lekárňach," opisuje.

"Je veľa pacientov, ktorí sa dlhoročne liečia na bolesti chrbtice, chodia na rehabilitácie a pritom majú toto ochorenie, ktoré sa neskoro zdiagnostikuje," upozorňuje hematologička. "Prvé štádiá nie sú síce vyliečiteľné, ale sú veľmi dobre liečiteľné," dodáva. 

Včasná diagnostika

Aj pri tomto ochorení platí, že včasná diagnostika je mimoriadne dôležitá. "Prežívanie je dlhšie ako desať rokov," hovorí lekárka.

Jedným z najlepších spôsobov, ako toto zákerné ochorenie odhaliť, je CT vyšetrenie. Trvá len niekoľko minút a môže zachrániť život. "Kosti sú tak vyžraté, že stačí obyčajná gravitácia a stavec sa pritlačí na druhý a zlomí sa," opisuje Grüllingová.

Toto je len jeden z následkov nebezpečného ochorenia. Ničí nielen kosti, ale aj obličky. "Dochádza k zlyhaniu obličiek, človek môže prestať chodiť," vyratúva odborníčka.

V tomto prípade môže obyčajný odber krvi zachrániť život.

Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

TV Program

16:55 NA CHALUPE
17:55 NOVÉ BÝVANIE
19:00 Krimi
17:20 Slečna na stráženie
19:35 Profesionáli II.
20:25 Navždy v mojom srdci
17:00 Áno, šéfe! USA IV.
18:00 Columbo
20:10 Kosti XII.
17:35 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Najmenší slon na svete
16:50 Skleněné peklo
18:35 Mámy na nože
20:15 Bod zlomu