Husársky kúsok amatérskeho astronóma: Objavil kométu v inej slnečnej sústave

Husársky kúsok amatérskeho astronóma: Objavil kométu v inej slnečnej sústave

KRYM / Amatérsky astronóm, ktorý sa živí ako optik, prekvapil aj skúsených vedcov. Ukrajinskému hviezdnemu nadšencovi sa podarilo objaviť kométu, ktorá pochádza z inej slnečnej sústavy. A zistil aj to, že v tejto dobe je možné ju jednoducho preskúmať a dozvedieť sa tak viac o iných slnečných sústavách.

U Gennadyho, ktorý žije na Kryme, to vyzerá ako vo svetových observatóriách. Prácu optika spojil so svojou vesmírnou vášňou a postavil si vlastnú hvezdáreň s profesionálnym vybavením. "Z tohto miesta kontrolujem všetky 3 moje zariadenia - dva malé teleskopy a jeden veľký. Ten má priemer 65 cm. Pre mňa je veľký, ale v porovnaní s profesionálnymi ďalekohľadmi je stále miniatúrny," uviedol Gennady. 

To mu však vôbec nebráni objavovať nepoznané objekty v našom vesmíre. Najnovšie predstavil svetu kométu s veľmi pozoruhodnou dráhou. Vesmírne teleso s typickým chvostom totiž neobiehalo okolo nášho Slnka, z čoho ukrajinský vedátor usúdil, že pochádza z inej slnečnej sústavy. Jeho hypotézu potvrdili aj profesionáli. "Tu sú viaceré zábery, ktoré som zhotovil v animácii. Vidíme, že hviezdy sa nehýbu . A tu je nejaký široký objekt, napríklad to môže byť galaxia. A tu máme zahmlený objekt," dodáva. 

Kométa nesie za komplikovaným názvom C/2019 Q4 aj meno svojho objaviteľa, teda Borisov. Pre neho je to už ôsmy vesmírny objekt, ktorý pomocou svojho vybavenia spozoroval. "Rozmýšľal som na tým, čo môžem zlepšiť, aby som objavil ďalšiu kométu. Naposledy sa mi to podarilo pred viac než dvomi rokmi. Snažil som sa vylepšiť moje vybavenie, byť trpezlivý a venovať veľa času pozorovaniu. A tak sa mi to podarilo,"hovorí amatérsky optik a astronóm.  

Kométa je teraz len na ceste k nášmu Slnku, čo znamená, že sa ju od polovice októbra bude dať detailne skúmať. Jej zloženie a vlastnosti nám pomôžu poodhaliť ako vyzerá vesmír za hranicami našej slnečnej sústavy.

Deviata planéta je už na "obzore". Pozrite si archívne video:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
17:20 Vybíjaná: Choď do toho na plné gule
19:30 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
19:35 Profesionáli II.
17:55 Columbo I.- VIII.
20:10 Kosti X.
21:00 Kosti XI.
19:15 Sníček a Dúhalka
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
18:05 I pro lásku se zabíjí
20:15 Pomsta je sladká
21:50 Operace Entebbe