Skoro jasno
22°
Bratislava
Florián
4.5.2024
Právnik radí. Takto sa stanete právoplatným majiteľom pozemku
Zdielať na

Právnik radí. Takto sa stanete právoplatným majiteľom pozemku

MICHALOVCE / Vydržanie - pojem ktorý sa skloňoval hlavne v 90-tych rokoch. Neviete čo to znamená? Je to nadobudnutie vlastníckeho práva na vec, o ktorú sa roky staráte, ale vám nepatrí. Podobným spôsobom by chcel získať pôdu aj Ladislav z okresu Michalovce.

Stará sa o pozemok, chce ho vlastniť...

Ladislav sa už desiatky rokov nepretržite stará o pozemok pred svojim domom. Má informáciu, že existuje paragraf podľa ktorého, to o čo sa človek stará určitý čas, môže získať do osobného vlastníctva. "Pred domom mám plochu o výmere asi 15m x 20m, o ktorú sa nepretržite starám. Totižto technické služby u nás v obci neexistujú, a tak sa každý z občanov obce stará o plochu pred domom samostatne," píše Ladislav.

Ladislav chce vedieť, či si môže plochu ohradiť a či si ju môže vydržať.
V tomto prípade ho pravdepodobne nepotešíme. To, že užíva cudzí pozemok niekoľko rokov neznamená, že k nemu nadobudne vlastnícke právo. "Ten paragraf o ktorom si myslí, že by mu mohol pomôcť nadobudnúť vlastnícke právo, môže byť paragraf 134 občianskeho zákonníka. Ale tam sú presne stanovené podmienky, za ktorých niekto môže vydržať vec," uviedla advokátka Bornislava Pavelková.

Musíte si myslieť, že ste vlastníkom

Jedným z predpokladov, ktoré sa nedajú obísť je, že osoba ktorá vydržiava si musí myslieť, že je vlastníkom. Na Slovensku zákon stanovuje ako hranicu pre vydržanie nepretržitú držbu 3 roky v prípade hnuteľnej veci a 10 rokov v prípade nehnuteľnej veci. "Ale vlastníkom sa nestanete tým, že si myslíte, že keď kosíte už je to Vaše a môžete si to oplotiť. Vlastníkom sa stávate jedným z titulov, pre ktoré zákon hovorí, že prechádza vlastnícke právo, lebo sa nadobúda kúpna zmluva, darovacia, dedenie, rozhodnutie štátneho orgánu," dodala Pavelková.

Takže ak nič z tohoto Ladislav nemá, tak potom len užíva cudziu vec. A v podstate môže byť rád, že skutočný vlastník ho nechá užívať pozemok. Aby sa mohol Ladislav stať právoplatným majiteľom pozemku, tak mu odporúčame vyhľadať cez kataster majiteľa a skúsiť sa s ním dohodnúť alebo dúfať, že v minulosti bol niekto z jeho rodiny majiteľom pozemku.

Staňte sa fanúšikom rubriky Právna televízna poradňa KRIMI na Facebooku.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy