Chcete skoncovať s prejedaním a nadváhou? Poradíme vám!

Chcete skoncovať s prejedaním a nadváhou? Poradíme vám!

Viac než polovica Slovákov trpí nadváhou a obezitou. Tento hrozivý údaj je výsledkom zlej životosprávy a rýchleho spôsobu života. Vedci však prišli na spôsob, ako s týmto problémom zatočiť. A to - rozbíjať stereotypy. Napríklad skúste jesť druhou rukou...

Kalorické jedlá, málo pohybu, stres. To všetko sú faktory, ktoré z nás môžu spraviť chodiace tanky. Výsledkom sú rôzne choroby ako rednutie kostí, cukrovka, ťažkosti so srdcom. Nadváha a obezita sú celosvetovým problémom, no zápasia s nimi predovšetkým západné civilizácie.

Čo na to vedci? Ide o stereotyp!

Vedci práve prišli na spôsob, ako by sme mohli svoju váhu dostať pod kontrolu. Človek je podľa nich náchylný podľahnúť stereotypom, ktoré treba rozbiť. Samotné jedlo totiž konzumujeme viac menej automaticky, pcháme ho do seba aj vtedy, keď ho nepotrebujeme. Napríklad pri sledovaní televízie alebo v kine.

Ak by túto automatiku niečo narušilo, začneme rozmýšľať viac o tom, čo robíme a či vôbec potrebujeme jesť.

Jedzte druhou rukou

Jednou z pomôcok je práve zmeniť obľúbené miesto pred televízorom alebo vymeniť ruku, s ktorou si vkladáte jedlo do úst. Výsledkom bude, že začnete jesť oveľa pomalšie a svoje pohyby budete viac kontrolovať - aby ste jednoducho trafili, kam treba.

Štúdia však zatiaľ nehovorí o prípade, kedy oboma rukami jeme rovnako šikovne... Možno potom prídu s nápadom nejesť rukami vôbec...

Zdroj: Mareen Fishinger/ilustračné

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:30 Prvé oddelenie
06:55 Pod povrchom
08:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:20 Kutyil s.r.o. II.
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:20 Dr. Dokonalý
05:40 William a Kate: Královské zásnuby
07:05 Moliere
09:20 Mozek v plamenech