Jasno
-3°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Teplo ako v Stredomorí? Takto si ho bez starostí užijete
Zdielať na
Zaujímavosti

Teplo ako v Stredomorí? Takto si ho bez starostí užijete

Dehydratácia, úpaly, prehriatie, kŕče a kolapsy sú najčastejšie stavy spojené s tropickými horúčavami. Aj to hrozí v prípade, ak podceníme horúce letné počasie.

Najviac ohrozenými skupinami sú deti do štyroch rokov, starší ľudia nad 65 rokov, tehotné ženy, ale aj ľudia s nadváhou či fyzicky ťažko pracujúci. Ako upozorňuje hlavný hygienik Gabriel Šimko, silné horúčavy môžu vážne ohroziť zdravie, preto ich netreba podceňovať.

Najdôležitejšie je dodržiavanie pitného režimu, denne by sme mali vypiť aspoň dva litre tekutín, aj keď nepociťujeme smäd. Prednosť by mala dostať čistá voda pred sladenými nápojmi. Vyhýbať sa treba alkoholu a nápojom s vysokým obsahom kofeínu.

Také aktivity ako sú cestovanie, šport alebo fyzicky náročná práca odporúča hlavný hygienik plánovať na ráno alebo večer, počas dňa si robiť krátke prestávky, vyhýbať sa prílišnému stresu a v čase medzi 11:00 a 15:00 sa nezdržiavať na priamom slnku. Vhodné je nosiť klobúk, slnečné okuliare a ľahké oblečenie. V najhorúcejších hodinách dňa netreba preceňovať svoje sily a nenamáhať sa zbytočne.


Obydlia možno aspoň čiastočne schladiť tak, že počas dňa sú pozatvárané okná, stiahnuté rolety a zatiahnuté závesy. Na schladenie organizmu je vhodné občas si priložiť na krk vlhký uterák, dať si vlažnú sprchu.

SITA

Súvisiace články