Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Z alergie sa dá vyliečiť. Tu sú rady odborníkov
Zdielať na

Z alergie sa dá vyliečiť. Tu sú rady odborníkov

BRATISLAVA / Z alergie sa dokáže úplne vyliečiť aj dospelý človek. Problém musí podľa odborníkov vyhľadávať a nie sa mu vyhýbať. Okrem toho tvrdia, že za alergie u detí sú zodpovední práve ich rodičia.

Všetky čisto prírodné produkty ako orechy, pele či zvieratá by mali byť pre ľudí úplne prirodzené, no zároveň sú pre väčšinu alergikov najväčším nepriateľom.

Odborníci ale vedia, ako sa s nimi vysporiadať.

"Metódou môžu byť meditácie, jógové cvičenia, spôsoby, ktoré sú integrované v prírode, kde sa v nej začnete cítiť ako doma. To znamená, že môže prejsť proces alergie, kde po dňoch, týždňoch sa môže táto reaktivita znižovať," vysvetľuje alergiológ a imunológ Boris Hruškovič.

Čím dlhšie ale alergiu máte, tým ťažšie sa týmto spôsobom lieči."Malo by to byť už na začiatku. Veľmi dobré je otužovanie, ale celoročne - dva až trikrát do týždňa," pokračuje.

Špina je dobrá

Alergia trápi všetkých, bez ohľadu na vek. Malé deti zvykne problém s kvitnúcimi stromami obchádzať. "Keď majú deti alergie tak v troch rokoch, klasické peľové bývajú zriedkavejšie, sú to skôr roztoče a prípadne potravinové alergie," vyratúva Hruškovič.

"Deti kedysi jedli to, čo bolo, či jablká, orechy ale chleba. A špina je dôležitá, aby sa vyvíjal imunitný systém," vysvetľuje lekár.

Dieťa vo veku štvrtého až šiesteho mesiaca má takzvané obdobie imunologického okna. Práve vtedy sa podľa lekárov dá vzniku alergii úplne zabrániť. "V tomto okne sa snažíme dávať všetky potraviny, ktoré dieťa bude bežne konzumovať počas života aby si na to všetko zvyklo. Jeho telo na to vytvorí toleranciu," vysvetľuje pediatrička Elena Prokopová.

Ako ju rozpoznať?

Niekedy ale ľudia nevedieť odlíšiť alergiu od prechladnutia. "Ak ide o prechladnutie, väčšinou nám do siedmych dní prejde, ak sa jedná o alergiu, tak pretrváva dlhšie a nelepší sa to bez ohľadu na to, čo sa dávajú za lieky," tvrdí pediatrička.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články