Osvedčený recept je dymiaca káva

Osvedčený recept je dymiaca káva

BRATISLAVA / Komáre opäť útočia. Juhozápad už skloňuje slovo kalamita. Posedieť si večer pod holým nebom je hotové peklo a repelenty nepomáhajú. S novým receptom v boji proti komárom prišli Gréci.

Húfy komárov v posledných týždňoch číhajú na ľudí najmä v povodí rieky Morava a Dunaj. Prenikajú do obcí a miest aj napriek postrekom.

"Dá sa povedať, že v porovnaní s minulým rokom môžeme hovoriť o menšej kalamite," ozrejmuje Násir Jalili z mikrobiologického ústavu lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Dym pomáha

Večerné posedenie na terase sa bez repelentu či ľudových receptov neobíde. "Pomôcť môže dym. Ten ich čiastočne odpudí," dodal Jalili.

V oblastiach s najvyšším výskytom komárov proti nim bojujú kurióznym spôsobom - kávou. Nie však varenou, ale pálenou. "Boli sme na sústredení v Grécku. Tam nám poradili, že najúčinnejší spôsob je zapáliť kávu," prezradil Zdeněk Benáček z reštaurácie v Devínskej Novej Vsi.

Grécky recept

Dym z tlejúcej kávy komáre odrádza. "Mám to naozaj odskúšané," dodal Benáček. "Zapálil som trochu sušenej kávy a naozaj to účinkovalo," pridal sa s odporúčaním Peter Drahoš z reštaurácie v Záhorskej Bystrici.

Tlejúcu kávu treba umiestniť tak, aby dym smeroval tam, kde sa zdržiavate. "Komáre sa hodinu až dve neobjavili. Nikto sa nesťažoval," dodal Drahoš.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Anton Adamčík

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
06:45 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Prvé oddelenie
05:25 Panelák
06:15 TIPOS INFO
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:10 Bod zlomu
07:15 Holka k sežrání
08:55 Tah pěšcem