Systém kontroly originality vynikajúco funguje. Ako strašiak pre študentov

Systém kontroly originality vynikajúco funguje. Ako strašiak pre študentov

BRATISLAVA / V týchto dňoch majú vysokoškoláci rušno. Odovzdávajú totiž bakalárske a diplomové práce. Tie potom putujú do Centra pre kontrolu originality záverečných prác. Inými slovami - preveruje sa, či práce študentov nie sú plagiáty. Tento databázový systém kontroly funguje už štvrtý rok a takto funguje.

Nad 30 percent má 13 000 študentov

Servery skontrolujú za jeden školský rok 75 000 študentských prác a veru stane sa, že sem-tam nájdu aj neželanú zhodu. Kým nejaké to percento je kvôli citáciám z iných kníh a materiálov v poriadku, viac ako 30 percent je už pre pedagógov výkričníkom.

"Prac, ktoré prevyšujú tú zhodu 30 percent je za celé toto obdobie 13 000," informuje Július Kravjar z Centra vedecko-technických informácií. To však v pomere k 300 000 odovzdaných prác vôbec nie je zlý výsledok.

Vysokoškoláci majú strach

Učitelia aj študenti sa ale svorne zhodli na jednom - systém kontroly originality vynikajúco funguje ako strašiak. "Zatiaľ na univerzite nemáme skúsenosť s objavením plagiátora, preto vnímam kontrolu originality skôr ako preventívnu vec, ktorá bráni študentom vedome odpisovať od iných prác," dodáva prorektor pre študijné veci Ján Pekár.

"Spolužiaci z toho majú strach. Boja sa, že tam niečo zle odcitovali, alebo že ten systém je už natoľko naplnený dátami, že nejaká tá zhoda tam bude," hovoria študenti univerzity.

Všetko záleží od školiteľa

Systém je naozaj plný - bakalárku či diplomovku dokáže porovnať so šiestimi miliónmi dokumentov. Nenájsť žiadnu zhodu je preto skôr výnimočné. Našťastie však tento protokol nie je študentovým rozsudkom a až školiteľ posúdi ako to s tým kopírovaním je.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
09:45 Simpsonovci XXIII.
10:10 DVOJIČKY
10:50 DVOJIČKY
08:55 OCHRANCOVIA
10:05 Prvé oddelenie II.
10:30 Prvé oddelenie II.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
09:05 Pozlátko Hollywoodu
10:40 Americká Miss India
12:25 Z ulice na green