Jasno
-0°
Bratislava
Zdenko
9.2.2023
Teror v práci. Šikana na pracovisku ničí životy
Zdielať na

Teror v práci. Šikana na pracovisku ničí životy

Šikanovanie sa netýka iba detí v škole. Môže sa to stať aj dospelým. Možno ste ho už dokonca zažili na vlastnej koži, možno sa tomu len prizeráte a možno sa do mobbingu aj zapájate. Pre človeka, ktorý je obeťou šikany zo strany kolegov alebo nadriadeného sa stáva práca peklom – slovenské zákony však takúto situáciu v podstate neriešia.

Chodíte do práce v strese, zažívate podrazy od kolegov alebo cítite, že šéf na vás sedí? Nie ste sami – skúsenosť s mobbingom má jeden zo štyroch Slovákov.

Najčastejšie šikanujú šéfovia

Častejšie, ako zo strany kolegov, sa stáva človek obeťou šikany od nadriadeného – tzv. bossing. Riaditeľka istej bratislavskej materskej školy sa vraj správa až takto absurdne. "Hovorila mi, aby som sa pozrela na seba do zrkadla, že som neschopná, smiala sa, keď som pribrala...," približuje učiteľka v škôlke. Ako hovorí ďalšia, takéto správanie sa odzrkadlí na celom osobnom živote, keďže človek chodí s nechuťou do práce.

Od stresu k chorobe

Okrem toho, že stresovaný zamestnanec pracuje s nechuťou a znamená pre firmu aj ekonomické straty, oveľa horšie následky má šikana na samotnú obeť. Bolesti hlavy a žalúdočné problémy sú len prvými prejavmi stresu. "Mobbing predstavuje závažný emocionálny stres, ktorý sa podpisuje na znížení imunity a znížená imunita je vlastne otvorená brána pre množstvo najrôznejších ochorení," ozrejmila psychologička Eva Jaššová.

Nezmyselné úlohy, nadmerná kontrola, neodsúhlasenie dovolenky, izolácia, neprizývanie na porady či priame urážky – to sú len niektoré z prejavov šikany na pracovisku. Podľa odborníčky sú za tým najmä komplexy. "Veľmi často úspešní jedinci bývajú obeťami menej schopného a menej úspešného nadriadeného," uviedla Jaššová.

Deravá legislatíva

Slovenský zákon však pozná zatiaľ jedine pojem nátlaku. Obetiam mobbingu pomáha združenie Práca a vzťahy – dávajú najmä jednu radu. "Aby odišli z pracoviska čím skôr," odkázala šikanovaným členka združenia a obeť mobbingu Iveta Šípošová. Ako poukázala mediátorka Soňa Ďurčová, netreba čakať, keďže takýto problém sa sám nevyrieši, ani ho za obeť mobbingu nevyrieši nikto iný.

O zmeny nie je záujem

So šikanou na pracovisku má skúsenosť aj poslankyňa Mária Ritomská – jej hlavným cieľom je presadiť zákon o mobbingu. Trestať by ho chcela až dvoma rokmi odňatia slobody. U kolegov však zatiaľ pochopenie príliš nenašla. "Veľká podpora tam nebola, preto som si povedala, že pôjdem aj od občanov," doplnila.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články