Polojasno
19°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Pozor na prehriatie u detí! Aká je prvá pomoc?
Zdielať na

Pozor na prehriatie u detí! Aká je prvá pomoc?

Teplomer ukazuje 36 stupňov Celzia. V tieni. Na slnku je ešte o čosi viac. Viete si predstaviť, ako neskutočne teplo a najmä dusno môže byť vo vašom aute už po siedmich - ôsmich minútach bez otvorených okien, či zapnutej klimatizácie? Odborníci hovoria, že vzduch sa v ňom dokáže už v takomto krátkom čase ohriať o 10 a viac stupňov. Nechať dieťa v zaparkovanom aute je obrovský hazard, ktorý sa môže skončiť tragicky.

Takýto prípad sa v týchto dňoch stal aj v americkom kentaky, kde v aute na prehriatie organizmu zomrel iba 8 mesačný chlapček. "Smrť prichádza vtedy, ak dochádza k maximálnemu prehriatiu, to znamená teplota okolo 41 stupňov a ak sa rýchlo nezasiahne môže sa to končiť smrťou," povedala detská lekárka Monika Antošová.

Z auta rakva...

Uzavreté auto sa pod slnečnými lúčmi mení na skleník, v ktorom teplota  stúpa veľmi rýchlo. Detský organizmus sa pri tom zohrieva až 5-krát rýchlejšie ako organizmus dospelých ľudí.


"Príznaky pri prehriatí sú predovšetkým zmena nálady, dieťa je apatické, mrzuté, veľmi horúce prestáva močiť, niekedy zvracia a v horších prípadoch upadá do bezvedomia," priblížila Antošová.

Prvá pomoc

Čím menšie dieťa máte, tým opatrnejší musíte byť. Novorodencovi hrozí úpal už po niekoľkých minútach. Ako však postupovať, keď už vaše dieťa dostalo úpal?

"V každom prípade treba okamžite zmeniť prostredie, uložiť dieťa do chladnejšej miestnosti, telíčko ochladzovať, podávať tekutiny, tu je ale treba dať pozor, čo dávam dieťatu piť , pretože ak podáme čistú vodu, môžeme dieťa zriediť, čo môže mať neblahé účinky na jeho organizmus a mozog, čiže podávame tekutiny s obsahom minerálov, nejaké džúsy šťavy," radí Antošová.

Pozor na slnko!

Najdôležitejšia je však prevencia. "Nevystavovať dieťa na slnko v tom najhorúcejšom období, ale ani v tieni a dodržiavať prísny pitný režim," upozorňuje detská lekárka.

Rodičia si musia predovšetkým uvedomiť, že k prehriatiu detí prichádza nie len v aute. "Často stretávam ľudí, mamičky, ktoré majú prekrytý kočík a myslia si, že dieťatko je v tieni, nie je to dostatočná ochrana," pripomína Antošová.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články