Ak si nedáte začipovať psíka či mačku, hrozí vám pokuta 300 eur

Ak si nedáte začipovať psíka či mačku, hrozí vám pokuta 300 eur

Majitelia psov, mačiek a dokonca aj fretiek majú novú povinnosť! Svoje zvieratká musia nechať čipovať. Vraj z praktického dôvodu - ak sa zvieratko stratí, vďaka čipu jeho majiteľa jednoducho nájdu. Zákon platí už pol roka, ale mnohí o ňom po prvýkrát počuli z našich úst... A pozor, pokuta za nezačipovanie sa môže vyšplhať až na 300 eur!

Razantné nie musí zverolekár nahlásiť

Doposiaľ čipovanie absolvovali len psíci, ktorí cestovali za hranice. Po novom však musí pliešok s rozmermi zrnka ryže nosiť za krkom každý. Číselný kód totiž ukrýva všetky dôležité údaje, teda meno, plemeno či vek zvieratka, ale aj údaje o majiteľovi a kontakt. Povinnosť sa zatiaľ vzťahuje len na mladé zvieratká, ktoré nemajú viac ako pol roka.

Mnohí majitelia však o žiadnom čipovaní doposiaľ nepočuli a u zverolekára iba vyvaľujú oči. "Niektorí si ho dajú začipovať, iní povedia, že neskôr. Môžem ich iba upozorniť, nemôžem ich nútiť," komentuje veterinárka Martina Šimeková. Razantné nie však musia zverolekári nahlásiť Komore veterinárnych lekárov a tá už bič na nezodpovedných majiteľov má. Sankciu do 300 eur...

Skončia novonarodené šteniatka v potoku?

"Za psa platíme, za očkovanie..." "Dneska za všetko platíme." Majitelia veľmi spokojní nie sú, podľa nich bude problém najmä na dedinách, kde je už teraz prakticky nemožné nájsť mnohým šteniatkam domov. "To zlikvidujú..." "Tam to vypustia niekde z auta." "Ak nebudú mať peniaze tak čo s tým budú..."

Novonarodené šteniatka, mačiatka či fretky je treba začipovať čo najskôr, pre šteniatka to platí do ôsmeho týždňa. Otáznik sa ďalej vynára aj nad dedinskými mačkami, ktoré zákon neošetruje - to znamená, ako dať začipovať mačičku, ktorej majiteľom je vlastne celá ulica, pretože prechádza od domu k domu?

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:05 Americký prezident
14:40 Pravá blondínka
16:45 Začarovaní
13:05 Opica z reklamy
14:50 12 podmienok dedičstva
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
13:00 Keď je pečenie umenie III.
14:15 ZÁCHRANÁRI
15:10 ZÁCHRANÁRI
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
12:15 Životy svatých 1/2
14:05 Příšerky pod hladinou
15:45 Diana