Súd: Youtube zodpovedá za obsah, ktorý dodajú užívatelia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Na svete je prelomový verdikt, podľa ktorého je internetový server youtube.com zodpovedný za nelegálny obsah, ktorý naň jeho užívatelia umiestnia. Dnes ho vyniesol zemský súd v Hamburgu, čím vyhovel sťažnosti autorského zväzu GEMA.
Podľa tohto rozhodnutia súdu tak musí odo dnes spoločnosť Google, ktorá prevádzkuje server youtube, začať používať filtre pre vyhľadávanie skazeného obsahu a automaticky ho začať blokovať. Rozhodnutie sa síce vzťahuje iba na Nemecko, no logicky sa dotkne užívateľov na celom svete.
Bude to pre Youtube tvrdý úder?
Experti už skôr upozornili, že ak sa súd postaví na stranu autorského zväzu, môže to pre youtube znamenať tvrdý úder. V ohrození by vraj mohli byť milióny videoklipov, ktoré sú na youtube umiestnené.
Nemecká agentúra dapd uviedla, že súd sa vo väčšine bodov postavil na stranu zväzu GEMA. Ten zastupuje asi 60 tisíc textárov a hudobníkov z celého Nemecka. Zväz postavil youtube pred súd za 12 hudobných videoklipov, ktoré sa na ňom dočasne objavili a za ktoré vraj neboli riadne zaplatené poplatky k autorským právam.
Za obsah užívateľov bez zodpovednosti?
Youtube tvrdí, že za obsah, ktorý na jeho web umiestnia užívatelia, nenesie žiadnu právnu zodpovednosť. Aktivitu na svojom webe síce kontroluje, robí tak ale náhodne. Ak zistí nejaký nemiestny obsah, vraj ho odstraňuje. Zatiaľ nie je jasné, či sa majiteľ youtube voči rozhodnutiu súdu odvolá. Žalobu na youtube podal v roku 2010 zväz GEMA a ďalšie subjekty, ktoré vlastnia práva k niektorým hudobným dielam.
Čo odštartuje rozhodnutie súdu?
Rozhodnutie súdu pravdepodobne otestuje, či je možné on-line služby ako je youtube nútiť k sledovaniu videoklipov. Respektíve, či možno čakať, že budú mať tieto weby povinnosť zisťovať, či bol obsah chránený autorskými právami na ne umiestnený v súlade so zákonom. Otázkou tiež zostáva, či sa po úspechu v Nemecku nerozhoria súdne prieky medzi prevádzkovateľmi serverov a ochrancami autorských práv i v ďalších štátoch.
Stanovisko spoločnosti Google
"Dnešné rozhodnutie len potvrdzuje, že YouTube ako platforma na zdieľanie obsahu nemôže byť povinný kontrolovať obsah všetkých videí nahraných na stránku. Aj naďalej sme odhodlaní nájsť také riešenie v rámci problematiky licencovania hudobných diel v Nemecku, ktoré bude prínosom pre umelcov, skladateľov, autorov, vydavateľov a nahrávacie spoločnosti, rovnako ako aj pre širšiu YouTube komunitu. Takýto výklad EUCD (European Union Copyright Directive) týmto súdom znamená, že prevádzka platforiem s obsahom tvoreným používateľmi bude omnoho zložitejšia a náročnejšia. Zavedenie filtrovania obsahu by ohrozilo nielen YouTube, ale aj všetky ostatné inovatívne služby na internete, ktoré umožňujú používateľom nahrávanie a zdieľanie obsahu."