V Liptovskom Mikuláši majú raritu. Značky pre chodcov s telefónmi

V Liptovskom Mikuláši majú raritu. Značky pre chodcov s telefónmi

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ / V Liptovskom Mikuláši pribudli v blízkosti priechodov pre chodcov nové značky. Upozorňujú na to, aby ľudia pri prechádzaní cez cestu nepozerali do mobilov, ale aby sa venovali premávke. Ide o prvé mesto na Slovensku, ktoré sa tento problém rozhodlo riešiť.

​Nápad označiť priechody značkami, dostalo vedenie mesta po niekoľkých osobných skúsenostiach s chodcami zahľadenými do mobilných telefónov.

Chodci sa veľakrát spoliehajú na to, že im autá musia dať prednosť. Nie vždy ale vodiči dokážu pred chodcom, ktorý náhle vybehne na cestu, bezpečne zastaviť. Často dochádza k stretom, alebo ku kolíziám, kedy do prudko brzdiaceho auta zozadu narazí ďalšie vozidlo.

"Tieto značky, ktoré sú umiestnené na 35 priechodoch, nie sú oficiálne značky zákonné, čiže ani mesto nebude uplatňovať nejaké postihy, sú skôr výchovné," hovorí primátor mesta Ján Blcháč. Otázke bezpečnosti chodcov sa vedenie Liptovského Mikuláša venuje už dlhodobo.

"Všetky prechody, ktoré máme, 50 ich je v meste sú nasvietené špeciálnymi jasnými svetlami," dodáva Blcháč. Ani tie najmodernejšie bezpečnostné opatrenia, však nedokážu chodca ochrániť pred zlým rozhodnutím, či nezodpovedným správaním.

Chodci, ktorých pozornosť rozptyľujú mobilné telefóny, predstavujú celosvetový problém. Napríklad v havajskom Honolulu môžu za takéto správanie dostať aj pokutu.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:40 Majstri aukcií I.
11:10 Majstri aukcií I.
11:55 Profesionáli VIII.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
11:00 Tom a Lili
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky II.
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě
14:35 Šachový princ