Marína
8.12.2022
Zabudnite na angličtinu či nemčinu, v kurze je čínština
Zdielať na

Zabudnite na angličtinu či nemčinu, v kurze je čínština

BANSKÁ BYSTRICA / Banskobystrické Gymnázium Mikuláša Kováča otvorilo prvú triedu experimentálneho overovania bilingválneho slovensko-čínskeho štúdia. Do lavíc prvého ročníka si sadlo tridsať žiakov. Po ukončení štúdia budú písať aj hovoriť takzvanou mandarínskou čínštinou.

Zaujímavý projekt ocenil na slávnostnom otvorení aj veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Lin Lin. Vo svojom príhovore vyzdvihol najmä skutočnosť, že ide o originálny projekt v rámci strednej Európy, ktorý umožní, aby každý rok počas päťročného štúdia opustilo brány školy 30 absolventov s prognózou jedinečného uplatnenia na trhu práce nielen v rámci Slovenskej republiky, ale najmä v zahraničí.

Do Číny aj pôjdu

„Pripravili sme pre budúcich študentov dobrú pôdu na kvalitné vzdelávanie, čínskych lektorov, učebnice a dokonca aj vyučovanie telesnej výchovy v čínštine. Naše gymnázium žiakom ponúkne aj študijné pobyty v Číne,“ priblížila spôsob vzdelávania riaditeľka gymnázia Alena Paulová.

Študenti prvého ročníka budú mať týždenne 20 hodín čínštiny a neskôr sa budú v novom jazyku učiť aj odborné predmety. Garantom štúdia je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Partnerom bilingválneho päťročného slovensko-čínskeho štúdia je J&T Banka. V štúdiu čínštiny vidí banka šancu pre mladých ľudí zo Slovenska presadiť sa v medzinárodnom biznise.

Dôležitosť pre biznis

„Naším cieľom je podporiť vzdelanosť na Slovensku. S ohľadom na rast čínskej ekonomiky a vstup čínskych spoločností na náš aj zahraničný trh vidíme v čínštine veľkú príležitosť,“ uviedla riaditeľka banky Anna Macaláková. 

Študenti, ktorí úspešne ukončia slovensko-čínsky odbor na gymnáziu, získajú svetovo uznávaný certifikát Hanyu Shuiping Kaoshi. Ten im môže pomôcť pri uplatnení sa, či už v ďalšom štúdiu na vysokej škole alebo pri hľadaní zamestnania. Bilingválne štúdium na banskobystrickom gymnáziu má celoslovenskú pôsobnosť.

Súvisiace články

Najčítanejšie