Jasno
31°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Na Slovensku pribudla nová politická strana Aliancia - Szövetség. Vznikla zlúčením viacerých subjektov
Zdielať na

Na Slovensku pribudla nová politická strana Aliancia - Szövetség. Vznikla zlúčením viacerých subjektov

Nad spojením strany už dlhšie uvažovali.

ŠAMORÍN / Na našu politickú scénu dnes oficiálne pribudla nová strana. Aliancia - Szövetség vznikla tak, že na sneme v Šamoríne sa zlúčili maďarské subjekty SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť. Cieľ spojenia síl je jednoznačný - už po najbližších voľbách sa vrátiť do parlamentu, prípadne aj do vládnej koalície. V súčasnosti takmer polmiliónovú menšinu nezastupuje v Národnej rade SR ani jedna strana. Delegáti hlasovaním rozhodli, že predsedom Aliancie sa stal Krisztián Forró.

Doterajší predseda Strany maďarskej komunity (SMK) Krisztián Forró sa stal predsedom mimoparlamentnej strany Szövetség – Aliancia. Zvolili ho v sobotu 2. októbra na ustavujúcom sneme v Šamoríne. Podstatou snemu bola voľba funkcionárov strany. Za podpredsedu bol zvolený doterajší predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes. Okrem predsedu bol zvolený aj predseda Republikovej rady, podpredseda a predsedovia platforiem, členovia Republikového predsedníctva, Republikového grémia a povinných komisií. Doterajšieho predsedu strany Most-Híd Lászlóa Sólymosa zvolili za predsedu Republikovej rady. "Položili sme základy politickej, parlamentnej reprezentácie Maďarov, národností a tých regiónov, v ktorých žijeme," povedal László Sólymos. 

Aliancia sa logicky zameria najmä na južné a východné Slovensko, jednoznačne však podporuje strategickú orientáciu štátu, teda naše členstvo v EÚ, NATO a Vyšehrádskej štvorke. Usilovať sa budú o korektné vzťahy s inými politickými stranami, teda, okrem niektorých. "My sme otvorení, ale ako sme už niekoľkokrát spomínali so stranou Kotlebu a s Robertom Ficom si nevieme predstaviť spoluprácu," uviedol predseda Aliancie Krisztián Forró. 

Maďarskú stranu Aliancia vytvorili po dlhých rokovaniach hnutie Spolupatričnosť, SMK a Most-Híd. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra Ako formou telefonického dopytovania od 6. do 13. septembra na vzorke tisíc respondentov, by Alianciu volilo 3,8 percenta opýtaných. Agentúra Focus jej zasa vo svojom prieskume pre televíziu Markíza zo začiatku septembra namerala voličskú podporu na úrovni 5,5 percenta, takže Aliancia by sa tesne dostala do parlamentu.

Súvisiace články

Najčítanejšie