Oblačno
25°
Bratislava
Lesana
5.5.2024
Pospíme si kratšie, v noci sa mení čas
Zdielať na

Pospíme si kratšie, v noci sa mení čas

BRATISLAVA V noci zo soboty na nedeľu sa mení čas. Ručičky hodiniek si posunieme o hodinu dopredu. Z 2:00 na 3:00. Čas sa opäť zmení 30. októbra.

Podľa Evy Feketeovej z Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice môže byť posun času spojený s pocitom únavy a zhoršenou koncentráciu.

Problém pre starších ľudí

Problematický je podľa nej najmä pre starších ľudí so zhoršeným spánkom ako aj pre malých školákov so začiatkom výučby od skorého rána. "Jestvujú dva typy ľudí - takzvané sovy, ktoré si radi pospia a majú ťažkosti s ranným vstávaním, a na druhej strane škovránkovia, pre ktorých je typické, naopak, včasné prebúdzanie a neponocovanie. Tento jarný časový posun vplýva viac na 'sovy‘, pretože je náhle treba vstávať včaššie ako v predošlých mesiacoch,“ vysvetlila Feketeová.

Neurologička ďalej uviedla, že dobrý spánok má vplyv na ľudskú psychiku a zdravie, pretože zabezpečuje regeneráciu organizmu. Jeho nedostatok sa tak odráža na duševnom aj telesnom stave človeka a spôsobuje psychickú a fyzickú vyčerpanosť, poruchy myslenia a pamäte, nepokoj a zmeny nálady.

"Okrem toho sa podpisuje pod rad závažných zdravotných komplikácií, napríklad je rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení. Dlhodobé ponocovanie sa teda nevypláca a neliečené poruchy spánku, ku ktorým patrí okrem iného aj nespavosť, znižujú kvalitu nášho života," doplnila Feketeová.

Letný čas nemajú

Na území Slovenska stredoeurópsky letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát SELČ končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.

Niektoré štáty SELČ nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé - 12 hodín. So zmenami času skoncovali aj v Rusku, kde sa čas menil naposledy na jar 2011.

Šetrenie energie

Hlavným cieľom zavedenia stredoeurópskeho letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Ľudia, ktorí v lete vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť. Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.

Českí europoslanci v europarlamente predložili návrh na zrušenie zmeny času, návrh im neprešiel. Pozrite si archívnu reportáž:

Zdielať na

Najčítanejšie správy