Zatiahnuté
15°
Bratislava
Michaela, Michal
29.9.2022
Príchod utečencov z Ukrajiny: Naše nemocnice sa pripravujú na väčší počet pacientov s koronavírusom
Zdielať na

Príchod utečencov z Ukrajiny: Naše nemocnice sa pripravujú na väčší počet pacientov s koronavírusom

SLOVENSKO/UKRAJINA / Za piatok, 11. marca, PCR testy na Slovensku odhalili 9 051 nových prípadov koronavírusu a antigénové testy zachytili 1 440 pozitívnych. Žiaľ, pribudlo ďalších 34 obetí Covidu-19. Aktuálne je hospitalizovaných 2 442 ľudí, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 73 pacientov. Aj keď tieto čísla stále nie sú nízke, ukazuje sa, že pandémia pomaly, ale iste ustupuje. Počty prípadov, nám ale môžu stúpnuť príchodom utečencov z Ukrajiny. Je otázne, ako zvládne ďalšie tisíce pacientov naše zdravotníctvo. Odborníci to nevidia optimisticky.

Situácia sa dlhodobo zlepšuje napriek tomu, že čísla v nemocniciach až tak prudko neklesajú. Nakaziť, by sa ešte podľa odborníkov, mohol zhruba milión Slovákov. "Nejde to tak rýchlo, ako si mnohí predstavovali. Ľudia ešte budú umierať, no prehorí to. Súvisí to s tým, že veľa ľudí, má iné komplikácie s kovidom. Keď sa oteplí, zmenši sa miera šírenia," vyjadril sa matematik Richard Kollár.

Do jesene by sme si teda mohli vydýchnuť, ak nezaúraduje subtyp variantu omikron, ktorý robí problémy v niektorých krajinách. Situáciu by nemal zmeniť ani prílev utečencov z Ukrajiny. "Ti sú síce menej očkovaní, ale situácia pred inváziou, bola v ich krajine porovnateľná s našou," dodal Kollár. Ohrození sú ale ukrajinskí občania, ktorí sa, v prípade ťažkostí, nemôžu v danej chvíli izolovať, neohrozujú ale nás. "Príchod ľudí z Ukrajiny, je rovnako rizikový, ako príchod turistov do Bratislavy," dodal Kollár.

Napriek tomu, sa ale naše nemocnice, najmä na východe krajiny, pripravujú na vyššie počty pacientov. "Bude to veľká skúška odhodlania našich zdravotníkov," skonštatoval Igor Pramuk z Asociácie nemocníc Slovenska. 

Súvisiace články

Najčítanejšie