Vedci vyvinuli žuvačku proti covidu. Znižuje množstvo koronavírusu v slinách až o 95 percent

Vedci vyvinuli žuvačku proti covidu. Znižuje množstvo koronavírusu v slinách až o 95 percent

PENSYLVÁNIA / V boji s koronavírusom nám v budúcnosti možno pomôže aj žuvačka. Vyvinuli ju vedci v Pensylvánii a podľa prvých výsledkov testov dokáže znížiť množstvo vírusu v slinách až o 95 percent.

Ak by si žuvačku dal infikovaný človek, nakazil by oveľa menej ľudí. Vírus sa totiž šíri najmä pri hovorení, kašľaní a kýchaní.

Experimentálna žuvačka obsahuje enzým, ktorý funguje ako receptor vírusu na povrchu ľudských buniek. Má chuť ako bežné žuvačky a dá sa skladovať pri izbovej teplote.

„Ústna dutina je dôležitou vstupnou bránou pre vírus SARS-CoV-2 a zohráva obzvlášť významnú úlohu pri prenose infekcie alebo pokračujúcej reinfekcii. Sliny zohrávajú dôležitú úlohu pri prenose infekcie medzi kriticky chorými pacientmi a môžu tiež ohroziť tkanivá ústnej dutiny. Zníženie vírusovej záťaže v slinách by malo obmedziť riziko prenosu z potenciálneho nosiča a môže pomôcť znížiť závažnosť ochorenia Covid-19 minimalizovaním opätovnej infekcie. Preto skúmame schopnosť žuvačky CTB-ACE2 zachytiť SARS-CoV-2 na odstránenie vírusu zo slín v predklinických štúdiách, ktoré poskytujú základ klinického testovania určeného na zníženie orálnej vírusovej záťaže a prenosu,“ priblížili vedci v odbornom článku, ktorý vysvetľuje, ako žuvačka funguje.

Vyhlásili, že žuvačka by mohla pomôcť pozitívne testovaným ľuďom, ktorí zdieľajú spoločnú domácnosť, ale aj zdravotníkom pri vyšetrovaní ústnej dutiny, či zubárom.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/cell.com

Odporúčame

TV Program

12:50 V siedmom nebi
15:20 S pravdou von
16:45 Hoď svišťom
12:55 Naši I.
13:40 Zlato v garáži VI.
13:55 Poklady z blšáku II.
11:40 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
13:50 Prvé oddelenie
12:50 Knihy od Stonožky
13:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
11:05 Jak změřit svět
13:20 Bod zlomu
15:20 Příšerky z vesmíru