Od 17. februára je povinná 14-dňová karanténa. Toto sú ale výnimky

Od 17. februára je povinná 14-dňová karanténa. Toto sú ale výnimky

SLOVENSKO / Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus objasnil vládnu vyhlášku týkajúcu sa cestovania zo Slovenska či späť na Slovensko, ktorá platí od dnešného rána. Mení sa kategória tzv. pendlerov, ktorá po novom zahŕňa už aj ľudí cestujúcich pravidelne nielen do okolitých, ale aj ďalších európskych krajín.

Nová vyhláška zjednotila pravidlá pre návrat zo všetkých krajín:

"Každý, kto sa vráti zo zahraničia na Slovensko, musí absolvovať karanténu, Táto karanténa je 14-dňová, pričom dá sa predčasne ukončiť najskôr po ôsmich dňoch absolvovaním PCR testu," povedal Martin Klus. "Výnimku samozrejme naďalej má tranzit, nákladná doprava a ľudia, ktorí pravidelne prechádzajú cez hranicu, takzvaní pendleri alebo turnusoví zamestnanci. Čo je zmenou v tejto vyhláške je, že za tzv. pendlerov už nevnímame len ľudí z okolitých krajín, ale aj zo vzdialenejších krajín EÚ, európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, avšak len pre tých, ktorí prichádzajú zo susedných krajín platí možnosť prísť s negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 7 dní."

Pre tých ostatných platí povinnosť nechať sa na druhý deň otestovať PCR testom, aby nebola potrebná karanténa. Rovnako ako všetci ostatní prichádzajúci sa musia registrovať do systému eHranica.

Túto výnimku neregistrovania sa majú len tí pravidelní pendleri zo susedných krajín. Výnimku majú aj niektorí športovci.

"Napríklad naši olympionici, ktorí sa pripravujú na olypiádu v Tokiu, tí majú výnimku. Takisto sú tam profesionálni športovci, ktorých súťaž sa odohráva v zahraničí, napríklad rôzne hokejové alebo futbalové kluby. No a potom sú to špecifické výnimky pre osobitnú prípravu, napríklad lyžiari je pochopiteľné že takúto možnosť majú. To súvisí aj s tým, že prebieha svetový pohár a asi si nevieme predstaviť, že by sme našu Peťu nepustili do zahraničia a že by musela zakaždým asbsolvovať 14-dňovú karanténu," povedal Martin Klus.

Slovensko je aj vzhľadom na aktuálne čísla vnímané ako vysoko riziková krajina. Rakúsko, Česko ale aj Nemecko  nás vnímajú ako problémovú krajinu a sú tam veľmi prísne podmienky na vstup.

"Výnimka aj pre tieto krajiny je napríklad ak chceme ísť na letisko, na tento účel stále platí ten formular naletisko.mzv.sk. Ak chceme niekoho zaviesť alebo priviesť z letiska, odporúčame tento formulár využiť. Vnímajú to naši susedia ako formu tranzitu. Vďaka tomu je potom možné sa vrátiť bez karantény. Ale nesmieme sa nikde zdržať a musí to byť naozaj na dobu nevyhnutnú pre vyzdvihnutie alebo zavezenie dotyčnej osoby," upresňuje Martin Klus.

Ak sa človek dopraví na Slovensko letecky, pri príchode musí okrem vyššie uvedených povinností vyplniť aj elektronický formulár na https://www.mindop.sk/covid/. Deti do desiatich rokov musia byť otestované, iba ak rozhodne lekár, izolácia sa im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti. Slovenská diplomacia riešia aj situáciu našich kamionistov čakajúcich v Nemecku.

"Situáciu kamionistov vnímame veľmi kriticky a my sme už v sobotu zasielali dokonca diplomatickú verbálnu nótu na ministerstvo zahraničných vecí Nemecka, že považujeme to za narušenie toho, čo tu bolo dobrým zvykom v rámci EÚ: udržať nákladnú dopravu bez obmedzení. Rokujeme s nemeckou stranou a stále veríme, že dôjde z jej strany k ústupkom. Dúfame, že sa podobná situácia opakovať nebude," vraví Martin Klus.

A aka sú vyhliadky do budúcnosti?

"Tento režim platí zatiaľ do konca februára, taká je dohoda z minulotýždňovej vlády. Závisí od čísel, či sa bude predlžovať, alebo poľavovať. Veľa bude záležať samozrejme od toho, ako sa budú správať samotní občania. Čím zodpovednejší budeme, čím skôr nám začnú tie čísla klesať, tým skôr sa bude dať slobodne cestovať a dúfam, že to bude už čoskoro. Snáď ten apríl, máj a potom letné mesiace prinesú výraznú úľavu," povedal Martin Klus 

Obavy z príchodu nových mutácií vírusu sú reálne:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Odporúčame

TV Program

21:30 Nový život
22:35 Semafor
23:25 Semafor
20:30 Nočný lovec
22:40 Kuriér: Zásielka smrti
00:40 Simpsonovci XXVI.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
22:55 Hawaii 5.0 IX.
23:50 Vražedné čísla VI.
22:05 Kúzlovanie
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam X.
20:15 Fukušima
22:20 Bublina
23:45 Negativ