Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Ministerstvo zdravotníctva schválilo používanie lieku Ivermectin, ktorý pomáha pri liečbe proti Covid-19
Zdielať na

Ministerstvo zdravotníctva schválilo používanie lieku Ivermectin, ktorý pomáha pri liečbe proti Covid-19

Archívna reportáž: Opatrenia platné od 27. januára

BRATISLAVA / Ministerstvo zdravotníctva dostalo požiadavku na schválenie používania Iveremectinu. Marek Krajčí povolil jeho používanie. Viaceré štúdie uvádzajú, že napomáha pri liečbe proti ochoreniu Covid - 19.

O tom, že budú žiadať schválenie používania lieku informoval pred niekoľkými dňami aj profesor Jarčuška. Na Ministerstvo zdravotníctva bola 26. januára doručená žiadosť hlavného odborníka pre infektológiu profesora Ivana Schrétera o skupinové povolenie neregistrovaného lieku Ivermectin

Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. 

​Ako uvádza v stanovisku ministerstvo zdravotníctva používanie lieku je schválené zatiaľ na polroka. "Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis," píše sa v stanovisku. Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Podporuje to narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podania z centier a krajín z celého sveta. Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy