Polojasno
15°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Ministerstvo vnútra vyškolilo na boj terénnych pracovníkov
Zdielať na

Ministerstvo vnútra vyškolilo na boj terénnych pracovníkov

VÝCHODNÉ SLOVENSKO / Sexuálne vykorisťovanie, prostitúcia, nútené sobáše či žobranie- aj týmto peklom si prejdú ľudia, ktorí sa stanú obeťami obchodovania. Ministerstvo vnútra vyškolil špeciálny tím na boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

"Mladí ľudia žijú s tým, že im sa to stať nemôže," hovorí terénny sociálny pracovník. Zrejme aj to si myslel Peter z Humenného, či ďalších devätnásť Slovákov, ktorí sa stali novodobými otrokmi v zahraničí. "To nie je otrokárstvo, otrokárstvo je slabý výraz. Viete koľko som zarobil? Až hanba povedať- 500 libier za desať mesiacov," hovorí Peter, ktorý pracoval v Anglicku.

"Osoby boli nútené k práci, sobášom. Vykorisťovali ich a nútili žobrať," uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Účelové manželstvo

Aj dvadsaťročná Jana z Kamenej Poruby si chcela zarobiť v Anglicku. "Prišlo auto, ja som do neho nasadla a ponúkli mi prácu v Anglicku, že veľa zarobím," tvrdí Jana. Namiesto toho jej však zobrali doklady a nútili ju uzatvoriť účelové manželstvo.

"Tiež ju nútili k prostitúcii s cudzími mužmi, pričom za každého jedného dostala päť libier," uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Ministerstvo vnútra vyškolilo tristo ľudí na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Vyškolení odborníci budú pôsobiť aj v rómskych osadách na východnom Slovensku.

Z osady Podskalka pri Humennom pracuje asi päť percent Rómov v zahraničí. Ľubomír je jedným z vyškolených odborníkov. Školenia prebiehali od februára do júna. Za posledné tri roky bolo k problematike obchodovania s ľuďmi preškolených dokopy 1 335 osôb.

Preventívne aktivity v osadách

"Preškolení boli vybraní zamestnanci z rezortu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, zamestnanci mestských polícií, detských domovov ale aj vyšetrovatelia policajných zborov a mnohí ďalší," uviedla Dobiášová.

Vyškolení odborníci budú v osadách vykonávať preventívne aktivity a premietať film zameraný na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. "Ak si človek pozrie tento film, utkvie mu v pamäti niektorá situácia, podľa ktorej si vie zhodnotiť, či ide o obchodovanie s ľuďmi alebo nie," dodáva terénny pracovník Ľubomír Šinal.

"Vyškolené osoby vedia rozpoznať znaky obchodovania s ľuďmi, identifikovať obeť a poskytnúť informácie polícii," dodala Dobiášová. Vo svete je ročne obchodovaných až osemsto tisíc ľudí za hranice štátov. Len máloktorý z týchto prípadov sa pre nedostatok dôkazov podarí objasniť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy