Skoro jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Ako správne odnať z hlavy prilbu, keď sa zraní motorkár
Zdielať na

Ako správne odnať z hlavy prilbu, keď sa zraní motorkár

SLOVENSKO / K základnej povinnej výbave každého motorkára patrí kvalitná prilba. Tú však pri poskytovaní prvej pomoci treba dať bezpečne dolu. Nie každý to vie. Prečítajte si, čo by ste určite podceniť nemali.

Pomôcť záchranárom, ale aj tým, ktorí sú ako prví na mieste nehody, by mal takzvaný systém Emergency, ktorý ponúkajú viacerí výrobcovia. Pri plnej prilbe, ktorá sa používa medzi motorkármi najbežnejšie, sa dá bezpečne odstrániť jej vnútorné polstrovanie a tak sa človek bez väčších komplikácii dostane priamo k hlave zraneného.

"Bezpečnosť prilby nie je len o tom, aby vydržala, čo najväčší náraz. Prilby musia mať deformačnú zónu. Musí byť z nej vidieť, musí sa vetrať a nesmie byť ťažká," objasnil predajca doplnkov pre motorkárov Vadim Kusý. 

Dôležitá hmotnosť

Podľa neho je rozdiel či prilba váži 2000 alebo 1300 gramov. A vysvetľuje: "Pri nižšej gramáži môže motorkár rozmýšľať do poslednej chvíle, čo s motocyklom urobí. Zachráni si tak nielen hlavu, ale aj ruky či nohy."

"Často práve to, či je motorkár správne ustrojený môže niekedy rozhodnúť o živote alebo smrti, respektíve o tom, či bude žiť plnohodnotný život po nehode alebo život s trvalými následkami," podotkla hovorkyňa záchrannej služby Alena Lacyková - Krčová.

Fixujte telo

"Je veľmi dôležité správne sňatie prilby a hlavne fixácia krčnej chrbtice, pretože práve poranenia chrbtice patria k najväčším rizikám pri nehodách motorkárov," upresnila Lacyková - Krčová.

V prípade, ak sa stanete svedkom nehody, najdôležitejšie je fixovať telo. Opatrne sa pozrite, či má motorkár prilbu s bezpečným vybratím vnútorného polstrovania. Ak nie, určite sa mu ju nesnažte dať silou dole. Radšej mu len otvorte štít a, skontrolujte, či nemá zapadnutý jazyk a zafixujte krk.

Najčítanejšie správy