Chutí a vyzerá ako víno, ale nedajte sa pomýliť. Piť ho môžu aj deti

Chutí a vyzerá ako víno, ale nedajte sa pomýliť. Piť ho môžu aj deti

Archívna reportáž
embed kód
ZLÍN / Českí vedci z Univerzity Tomáša Baťu prišli s neobvyklou novinkou. Nápoj z hrozna, ktorý ale nie je vínom, akoby sa mohlo na prvý moment zdať. Má v sebe viac biologicky aktívnych látok a môžu ho piť aj deti. Ide zatiaľ o unikát na svete.

Na prvý pohľad vyzerá ako víno. Dokonca aj tak chutí. Stačí ale len deci denne a do tela sa dostane omnoho viac zdraviu prospešných látok. Aj takto sa dá opísať unikát, ktorý vyrobili z vínnej révy na zlínskej Univerzite Tomáše Baťu, uvádza portál iDnes.cz.

"Vďaka vyváženým nutričným hodnotám a zvýšenému obsahu biologicky aktívnych látok predstavuje tento produkt účinnú formu prevencie, a to u najširšieho okruhu zákazníkov," povedal Vlastimil Fic, ktorý na univerzite učí a je zároveň aj popredným odborníkom na spracovanie vína v Česku. 

Alkohol, ale bez opice

Vedci sa venovali analýze vínnej révy celé dva roky a po mnohých skúškach, pokusoch a testoch dostali výsledný nápoj. Obsahuje všetky prospešné látky, vďaka ktorým červené víno odporúčajú i lekári. Okrem toho je z veľkej časti zbavený škodlivých látok, ktoré napríklad spôsobujú opicu. "Vykazuje totiž nižší obsah oxidu siričitého. A to aj vo variante, ktorá obsahuje alkohol získaný iba z cukru, ktorý rastlina prináša sama," vysvetľuje Fic. 

Látky, ktoré obsahuje víno, má množstvo priaznivých účinkov na zdravie, ak sa užíva s mierou. Napríklad spomaľuje kôrnatenie tepien, zlepšuje hladinu cholesterolu, znižuje riziko, že sa upchajú cievy krvnými zrazeninami a ničí baktérie spôsobujúce infarkt zažívacieho traktu. 

Verzia pre deti 

Nápoj vedia vyrobiť tiež ako bezalkoholový a je tým pádom vhodný aj pre deti. "Je to ale samozrejme niečo úplne iné ako víno bez alkoholu, ktoré poznáme. Chuť je odlišná, nápoj je sladký, aj zloženie je iné. K ničomu to ale neviem prirovnať," hovorí Petr Blahynka, zástupca nadnárodnej obchodnej spoločnosti, ktorá má o výrobok záujem. Nápoj už prihlásili do procesu udelenia patentu. Neskôr ho môžu využiť nielen v potravinárstve, ale aj vo vitamínových doplnkoch. 

Zdroj: noviny.sk/iDnes.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:50 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:05 Dobrá manželka VII.
05:50 IQ TAXI
06:15 Súdna sieň
05:20 Panelák
06:05 TIPOS INFO
06:15 Kutyil s.r.o. II.
05:40 Príšerky zo skúmavky
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Timothy ide do školy
05:45 Let’s Dance: Revolution
07:35 Zlatý holky
09:30 Belmondo