Zatiahnuté, dažďové prehánky
17°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Čiara na uchu môže byť signálom hroziacej mŕtvice
Zdielať na
Zaujímavosti

Čiara na uchu môže byť signálom hroziacej mŕtvice

WASHINGTON / K prekvapivo presvedčivým číslam sa dopracovali izraelskí vedci, ktorí skúmali skupinu 241 ľudí po mŕtvici. Až u troch štvrtín z nich našli rovnaký znak - šikmú čiaru na ušnom boltci.

Šikmá čiara na ušnom boltci sa nazýva "Frankov znak" a je pomenovaná po americkom lekárovi Sandersovi T. Frankovi. Ten si už v roku 1973 všimol, že táto nenápadná čiara bola bežná u mladých ľudí s angínou pectoris. Dospel k záveru, že čiara na boltci môže naznačovať upchané cievy, ale môže byť aj prejavom zrýchleného procesu starnutia. Aktuálny výskum dospel k podobným záverom, píše portál Daily Mail

Vedci skúmali 241 ľudí, ktorí utrpeli mŕtvicu, nazývanú aj porážka, iktus, či cievna mozgová príhoda. Vyše tri štvrtiny z nich mali na uchu šikmú čiaru. V inom výskume, publikovanom v Americkom žurnále medicíny, malo túto čiaru 78 z 88 pacientov po mŕtvici, teda takmer 90 percent. Predpokladajú, že čiara je skutočne signálom nedostatočného prísunu krvi do boltcov, čo môže znamenať upchané artérie a následkom môže byť mŕtvica. Vedci preto zvažujú, že čiaru na boltci zaradia na zoznam typických rizikových ukazovateľov pre hroziacu mŕtvicu.

Predchádzajúce prieskumy spájali čiaru na boltci aj s vyšším rizikom srdcového infarktu. V štúdii, do ktorej zahrnuli 800 ľudí, malo z ľudí postihnutých infarktom, čiaru na uchu až 77 percent. 

Čiara na boltci však nie je jediným viditeľným znakom rizika zdravotných problémov. Ďalším je ustupovanie vlasového porastu a vytváranie plešiny. A v neposlednom rade si všímajte brucha. Ak sa  zaguľatí, teda vytvorí sa tzv. pivný pupok, hoci je inak človek štíhly, treba sa mať na pozore. 

Pozrite si archívnu reportáž o inom zaujímavom znaku hroziaceho nebezpečenstva. 

Súvisiace články