Zatiahnuté
22°
Bratislava
Patrik, Patrícia
6.7.2025
Naučte sa správne vetrať a zabráňte plesniam. Ničia vaše zdravie
Zdielať na

Naučte sa správne vetrať a zabráňte plesniam. Ničia vaše zdravie

BRATISLAVA / Nedostatočné vetranie v bytoch alebo domoch zásadne ovplyvňuje naše zdravie a komfort bývania. Bez správneho vetrania sme unavení bez zjavnej príčiny, máme nekvalitný spánok a ak sa pridajú ďalšie okolnosti, nastúpia problémy s alergiami, exémami, chorobami dýchacích ciest a dokonca riskujeme rakovinu pľúc.

Podľa normových požiadaviek je potrebné zabezpečiť, aby obytné miestnosti boli správne vetrané čerstvým vzduchom a odvetral sa tak oxid uhličitý a odviedla sa prebytočná vlhkosť.

Časté plesne

"Norma STN presne určuje, koľko čerstvého vzduchu je nutné do miestnosti priviesť tak, aby bolo zaručené jeho zdravé užívanie," vysvetľuje inšpektor nehnuteľností Tomáš Kolomy.

V bytoch a domoch sa veľmi často objavujú plesne. Na stenách, v kútoch stien, na rámoch okien, za nábytkom. Plesne sa tvoria tam, kde je chladný povrch obmývaný teplým vlhkým vzduchom.

Poznáme všetci rosenie okien - to je sprievodný jav zlého vzduchu na zlom mieste. Kritické miesta stien sa rosia tiež, ale vlhkosť často nepostrehneme - vidíme až plesne, ktoré sú toho výsledkom. Spóry plesní spôsobujú alergie a exém sa dokonca sa podieľa na vzniku nádorových ochorení.

Ako vetrať?

Vetrajte nárazovo alebo prievanom 5 až 10 minut. Nestihne tak vychladnúť nábytok a steny a vzduch SA Rýchlo ohreje. "Vetrajte aspoň ráno, po príchode z práce a pred spaním. Dôsledne zatvárajte a vetrajte kúpeľňu," hovorí Kolomy.

Para z horúcej vody sa nebude šíriť do okolitých miestností. Ventilačnú polohu okna používaj max. Do teploty +5°C. Nie pri nižších teplotách.

Na trhu sú tiež celkom lacné prístroje, ktoré strážia vlhkosti či koncentrácie CO2 a upozornia vás, keď by ste už naozaj mali vyvetrať.

Zabijak oxid uhoľnatý 

Ak máme doma krb, ktorý odoberá vzduch z miestnosti, nesmieme prerušiť prístup vzduchu nikdy, pretože inak riskujeme otravu oxidom uhoľnatým - plameň postupne skonzumuje všetok vzduch v miestnosti a ľudia v nej (často deti vo vani) stratí vedomie a katastrofa je na svete.

​Ďalším plynom, ktorý nás môže zabiť, je radón. Je to plyn, ktorý stúpa zo zeme a viaže sa potom na prach, ktorý keď vdychujeme, riskujeme rakovinu pľúc. Riziko radónu môžeme zistiť už z geologickej mapy, kde sa uvádza množstvo emisií plynov podľa oblastí Slovenska alebo odborným meraním.

Niektoré boli rádioaktívne

Radón stúpa zle zaizolovanými podlahami. Najväčším nebezpečenstvom sú obytné miestnosti bez podpivničenia, tie musia mať perfektné protiradónovú izoláciu. "Miestnosti bez dobrej izolácie (pivnice) je potrebné intenzívne vetrať, inak v nich nebezpečný plyn vdychujeme pri každej návšteve," dodáva Kolomy.

Ďalšími perličkami, čo ohrozujú naše zdravie doma, sú napríklad jedovaté olovo v starých olovených trubkách, staré eternitové strešné tašky, plné azbestu a napríklad troskovej tvárnice, ktoré sa predtým používali - niektoré z nich boli rádioaktívne.

Zdielať na

Súvisiace články