Zatiahnuté
13°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
ZOZNAM. Tieto mestá prídu o lekára v sanitke
Zdielať na

ZOZNAM. Tieto mestá prídu o lekára v sanitke

BRATISLAVA / Od prvého apríla čaká 26 staníc rýchlej lekárskej pomoci (RLP) transformácia na stanice rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), kde na palube sanitky už nebude prítomný lekár. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čišlák.

RZP vs. RLP

Občanov zároveň ubezpečil, že dostupnosť neodkladnej zdravotnej starostlivosti bude zachovaná, i naďalej ostáva v prevádzke 280 ambulancií. Zmena siete sa dotkne všetkých krajov. Po novom by pacienti mali mať k dispozícií 92 staníc RLP a 181 staníc RZP. Počet siedmich posádok vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) zostáva i naďalej zachovaný. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) vychádzalo pri zmenách v ZZS z analýzy, ktorú vypracovalo Operačné stredisko ZZS.

Ako spresnil jeho riaditeľ Ľubomír Kočiš, štúdiu realizovali v rokoch 2010 až 2012, pričom jej závery vychádzajú najmä so skúseností v teréne. "V mnohých prípadoch sme boli svedkami akéhosi zneužívania ambulancií, ktorých súčasťou boli aj lekári. Zasahovali napríklad pri jednoduchých prípadoch, ako ošetrenie osoby pod vplyvom alkoholu a jej následný odvoz domov, či pri ľahkých poraneniach," povedal Kočiš. Taktiež ubezpečil, že záchranári sú kvalifikovaní ľudia, svoje úlohy si plnia tak, ako majú, pričom ich kompetencie sa zvyšovali a ich ďalšie zvyšovanie budú navrhovať i do budúcna.

Kočiš zároveň podotkol, že Slovensko má v porovnaní s vyspelými krajinami oveľa viac staníc RLP. Ako príklad uvádza osemmiliónový Londýn, kde sú takmer všetky posádky bez lekára. Zmenami v sieti by sa tak Slovensko malo priblížiť ostatným krajinám Európskej únie.

Transformácia má priniesť úspory

Transformácia ambulancií by zároveň mala priniesť do systému úspory. "Od apríla do decembra tohto roka by transformácia ambulancií ZZS mala priniesť 2,76 milióna eur, v budúcnosti 3,68 milióna eur každý rok. Tieto peniaze sa však neberú zo záchranného systému, ale ostávajú v ňom a budú použité na zvýšenie finančných benefitov pre záchranné zdravotné služby," uviedol Čislák.

Ušetrené financie pôjdu na zvýšenie mesačných platieb pre záchranky ako aj na zvýšenie kilometrovného. Ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci by si tak mala za poskytnutú zdravotnú starostlivosť mesačne polepšiť zo 16 082,46 eura na 16 343,76 eura.

Viac peňazí

Rýchla lekárska pomoc, a teda záchranka s posádkou, ktorej súčasťou je i lekár, dostane namiesto aktuálnych 27 882,89 eura sumu 28 426,09 eura. V prípade, že RLP je vybavená mobilnou intenzívnou jednotkou, jej platba sa zmení z 30 206,47 eura na 30 749,67 eura. Viac budú ambulancie záchrannej zdravotnej služby dostávať aj za jazdu.

Po novom by sa malo kilometrovné zdvihnúť z 0,63 eura na 0,79 eura. Navýšenie paušálov bude prvým od roku 2006. "Bývalé vedenie ministerstva zdravotníctva znížilo úhrady v záchrannej zdravotnej službe približne o 2,7 milióna eur. Tento segment je poddimenzovaný, čo je dlhodobo neudržateľná situácia," dodal Čislák s tým, že práve zvýšeným finančným ohodnotením sa zabezpečí primeraná úroveň financovania týchto ambulancií, tak aby mohli plniť svoju funkciu v požadovanej kvalite.

Zoznam staníc bez lekára

LokalitaLokalita
Bratislava IV - Karlova Ves 1Turčianske Teplice
Bratislava V - Petržalka 1Lučenec 2
RovinkaPohorelská Maša
Bratislava III - Vajnory IBanská Štiavnica 1
Veľký MederKremnica
GbelyHanušovce nad Topľou
Nové Zámky 2Stropkov
PribetaNový Smokovec
Šahy 1Plešivec
Partizánske Dobšiná
HandlováMargecany
BytčaKošice - Juh 1
Liptovský HrádokSlovenské Nové Mesto

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Téme sa venuje reportérka Beáta Ksenzsighová. INFORMÁCIE ONLINE TU.

isifa

Súvisiace články