Liečivý cesnak. Je vraj dobrý aj na kožné problémy

25.07.2012 06:25 Noviny.sk Zaujímavosti

Liečivý cesnak. Je vraj dobrý aj na kožné problémy

Zdá sa, že cesnak je liekom na všetko! Okrem toho, že v chrípkovom období likviduje baktérie a vírusy, môže pomôcť aj v lete. Je vraj najlepším prírodným liečivom na niektoré kožné problémy.

"Na vyrážky a ekzémy je dobrý cesnak,"tvrdia babky-bylinkárky. A aj niektorí jojkári. "Raz som bola strašne poštípaná od komára. A to až tak, že sa mi vytvorili také pľuzgieriky, také kopčeky. Mama mi poradila cesnak a bola som prekvapená tým, ako to zabralo," opisuje svoju pozitívnu skúsenosť moderátorka a redaktorka TV JOJ Petra Poláčiková.

Lekár: cesnak len na hrubú kožu

Kožný lekár však tomuto spôsobu liečby zapálenej pokožky nie je naklonený. Na druhej strane ale sám cesnak pri liečbe pacientov využíva. Dermatovenerológ Ján Haid: "Keď má bradavicu na päte, tak si odreže tenučký plátok cesnaku a prilepí na tú bradavicu a ono to vyleptá tú bradavicu von."

Potierať si cesnakom tenkú kožu – ako napríklad ekzémy, to zásadne odmieta! "Keď to potriete, takú tú tenšiu kožu niekde, nie na stupaji, no tak potom tam spravíte dieru a bude tam mať ten pacient defekt." Ale nemusí to platiť vždy! Petra Poláčiková: "Mala som kamarátku, ktorá mala ekzém a nič jej nepomohlo, žiadne mastičky, až potom cesnak. Hotový zázrak!"

Vždy sa radšej poraďte s lekárom

Dermatovenerológ Ján Haid: "Môže to byť náhoda, že jej to zabralo. Niektoré ekzémy sú vyvolané mikróbmi a cesnak aj cibuľa obsahujú látky, ktoré spôsobujú odumieranie mikroorganizmov." Človek je individuálny tvor a na každého zaberá niečo iné! To, čo jednému pomôže, druhému uškodí. Bez porady s lekárom preto radšej neskúšajte nič!

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

cesnak_kopa Zdroj: isifa

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Ivana Šišková

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí