Slovensko je vo vesmíre. Naša prvá sonda bude rotovať okolo Zeme dva roky

Slovensko je vo vesmíre. Naša prvá sonda bude rotovať okolo Zeme dva roky

BRATISLAVA / Prvá slovenská družica skCUBE je už vo vesmíre. Kvôli malej kilovej kocke si dnes privstali viacerí, ktorí boli zvedaví na to, či bude štart rakety z Indie úspešný. Odborníci z celého Slovenska pracovali na vývoji družice 5 rokov a jej odlet sa niekoľkrát odkladal.

Prvá slovenská družica skCUBE je už vo vesmíre, krúži okolo Zeme a dokonca sa už aj ozvala.  Jej štart sledovali v piatok skoro ráno nadšenci aj tvorcovia priamo v aule Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Sledovali priamy prenos z indického kozmodrómu.

Indická raketa vyštartovala minútu pred šiestou ráno nášho času. Slovenskí nadšenci ani nedýchali, pretože kým sa raketa dostane do vesmíru, môže sa stať všeličo. Potom však už žiarili šťastím. Aj Michaela Musilová, známa slovenská astro-biologička a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. "Som veľmi dojatá, neviete si predstaviť, aké bremeno nám práve odpadlo zo srdca, lebo už keď bol ten štart a odrátavali sme, tak aj v tom momente sa to ešte mohlo prerušiť. Akonáhle to opustilo Zem sme boli veľmi nadšení," hovorí dojatá Michaela Musilová, astrobiologička a predsedníčka SOSA.

Potom sa ešte čakalo na vypustenie družíc. Indická raketa ich niesla 31 a postupne ich uvoľňovala. Indom sa to nakoniec podarilo a na obrazovke zasvietil nápis - všetkých 31 družíc vypustených, vrátane slovenskej skCUBE. Prvá slovenská družica sa predpoludním aj prvýkrát ozvala, podarilo s ňou nadviazať spojenie a všetko funguje tak, ako má. Na obežnej dráhe vo výške asi 500 kilometrov by mala vydržať približne dva roky. Potom klesne do atmosféry a zhorí.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:35 TOP STAR
10:15 Nákupné maniačky
11:55 NOVÉ BÝVANIE
13:15 Simpsonovci XXII.
10:55 JAG IV.
12:00 Slobodní so záväzkami
12:30 Slobodní so záväzkami
11:45 Albert spoznáva svet
12:00 Oskar v balóne
12:10 Príšerky zo skúmavky
11:40 Vztah pro psa
13:15 Kid
15:15 Děda nebo trenér