Supervlak Hyperloop. 600 kilometrov potrvá 30 minút

Supervlak Hyperloop. 600 kilometrov potrvá 30 minút

SAN FRANCISCO / Cesta medzi Los Angeles a San Franciscom by v budúcnosti mohla zabrať menej než polovicu času potrebného na prepravu lietadlom. Vyplýva to z návrhu futuristického dopravného systému, ktorý v pondelok predstavil kalifornský miliardár Elon Musk.

Revolúcia v medzimestskej doprave

Futuristický systém s názvom Hyperloop by podľa Muska mohol byť revolúciou v medzimestskej doprave a je možné ho postaviť za 7 až 10 rokov s nákladmi približne 6 mld. USD.

Miliardár svoj koncept predstavil ako alternatívu k plánovanému projektu vysokorýchlostného železničného prepojenia Los Angeles a San Francisca s cenou 68 mld. USD, ktoré je jednou z rozvojových priorít kalifornského guvernéra Jerryho Browna. "Bolo by bezpečnejšie, rýchlejšie, lacnejšie a pohodlnejšie," tvrdí Musk v článku, ktorý sprevádza zverejnené detaily navrhovaného systému.

600 km za 30 minút

Vzdialenosť približne 600 km medzi oboma veľkomestami by Hyperloop teoreticky prekonal za 30 minút, čo je výrazne menej než súčasných viac než 5 hodín autom, 1 hodinu a 15 minút lietadlom a menej ako 2 hodiny 40 minút, ktoré by mala trvať cesta plánovaným rýchlovlakom.

Vozidlá poháňané solárnou energiou

Systém Musk v minulosti opisoval ako kombináciu lietadla Concorde, vysokorýchlostnej železnice a stolnej hry zvanej air hockey. Vychádza z konceptu magnetických bezkontaktných vozidiel pre 28 ľudí poháňaných solárnou energiou.

Tie by sa pohybovali nízkotlakovými potrubiami rýchlosťou až 1200 km/h, pričom v špičke by zo svojej konečnej stanice mohli vyrážať každých 30 sekúnd a ročne prepraviť viac než 7 miliónov cestujúcich. Systém by však bol vystavený nesmiernemu riziku nehody alebo teroristického útoku a náklady na jeho výstavbu by mohli byť dvakrát také vysoké, ako odhaduje Musk, reagoval na miliardárov projekt spoluvynálezca magnetického rýchlovlaku Maglev Jim Powell.

Plán zatiaľ len teoretický

Otázne tiež je, či existuje nádej, že by takýto masívny projekt kalifornská samospráva vôbec schválila, a či by sa doň boli ochotné zapojiť aj iné súkromné spoločnosti. Plán je totiž zatiaľ len teoretický a je potrebné ho vyskúšať v praxi.

Elon Musk sa preslávil ako spoluzakladateľ platobnej služby PayPal, neskôr založil spoločnosť na vesmírnu dopravu SpaceX a výrobcu luxusných elektrických automobilov Tesla. 

Téme sa venuje reportér Maroš Kočan. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, SITA, TV JOJ - Silvia Mabena

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Prvé oddelenie
05:30 Policajti v akcii
06:15 Nákupné maniačky
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Maxipes Fík
05:50 Dívka z divočiny
07:30 Americká Miss India
09:15 Na nože