Zatiahnuté
Bratislava
Etela
22.2.2024
Európska komisia predstavila plán na zníženie skleníkových plynov
Zdielať na

Európska komisia predstavila plán na zníženie skleníkových plynov

ŠTRASBURG / Európska komisia dnes predstavila nový plán boja proti klimatickej zmene. Skleníkové plyny chce znížiť o 90% do roku 2040 v porovnaní s rokom 1990, kedy sme ich vypúšťali historicky najviac. Podľa slovenského eurokomisára pre klímu Maroša Šefčoviča to nebude možné dosiahnuť bez využitia jadrovej energie. A to nahráva do karát práve Slovensku.

Európska únia bude mať nové klimatické ciele do roku 2040. A v pléne Európskeho parlamentu ich predstavil slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. "Sa podarilo nájsť aj takú novú parketu pre jadrovú energetickú, kde teraz veľmi jasne avizujeme, že je to veľmi dôležité odvetvie priemyslu,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.  

Novú klimatickú dohodu má na starosti práve náš slovenský eurokomisár. A jadro, čo je mimoriadne dôležité pre Slovensko by mohlo byť na stálo zaradené medzi čisté energie. Založí sa tiež nová aliancia pre malé jadrové reaktory. "Nedá sa len pozerať na konečný výsledok, je dôležité pozerať sa aj na to, ako sa k tomu dopracujeme,“ reagoval europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP). "Ak Slovensko využíva na výrobu čistej, elektrickej energie hlavne jadro, tak to jadro môže mať povolené využívať aj ďalej,“ konštatoval europoslanec Robert Hajšel (SD).

A podľa slovenského eurokomisára sa musíme poponáhľať. Kvôli čoraz väčším suchám majú problémy najmä poľnohospodári. "Veľmi dobre vedia, že sú, dá sa povedať, takými prvými obeťami klimatických zmien, tzn. že pôda je menej úrodná,“ informoval podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Nastať má tiež veľká zmena vo verejnom obstarávaní naprieč úniou. Aby sa nestalo to, čo v Rakúsku - keď cez verejné obstarávanie vyhrala čínska firma s autami a doslova prevalcovala európsku, čistú výrobu. "Budeme vypúšťať toľko fosílnych emisií, koľko dokáže biosféra, krajina, pôda, lesy a moria naspäť stiahnuť, takže výsledná bilancia bude nula," vysvetlil europoslanec Michal Wiezik (PS,RE).

Súvisiace články

Najčítanejšie správy