EÚ zavádza právo na opravu. Zohnať náhradné diely k spotrebičom by už nemal byť problém

EÚ zavádza právo na opravu. Zohnať náhradné diely k spotrebičom by už nemal byť problém

ŠTRASBURG / Aj vám sa už stalo, že sa vám pokazila práčka, televízor, či chladnička a nepodarilo sa vám zohnať náhradné diely? To by sa už nemalo stať. V Európskom parlamente sa totiž opäť riešilo takzvané právo na opravu. A podľa neho je stanovená pri jednotlivých spotrebičoch aj dĺžka, počas ktorej musia výrobcovia dodávať na trh aj náhradné diely.

Všetky spotrebiče, ktoré používame v domácnosti, či už ide napríklad o práčky, chladničky, či televízory by nám mali vydržať dlhšie. Európska únia totiž zavádza takzvané právo na opravu. 

“To je legislatíva, ktorá v podstate pre výrobcov prikazuje, aby popri kompletných výrobkoch vyrábali a produkovali na trh aj dostatok náhradných dielov,” vraví europoslanec Robert Hajšel. 

Jej zmyslom je, aby spotrebiče vydržali dlhšie a po dobu desiatich rokov, odkedy si ho kúpite, budú firmy povinné ponúkať ľuďom aj náhradné diely. 10 ročná lehota je napríklad pri osvetlení, televízoroch, či umývačke riadu. “Keď si kúpi človek nejaký spotrebič, tak sa mu nestane, že o rok alebo o dva nezoženie náhradný diely," dodal europoslanec Eugen Jurzyca.

V prípade chladiacich spotrebičov je táto lehota sedemročná. A tiež musia byť konštruované tak, aby sa v nich náhradné diely dali vymeniť bez toho, aby sa spotrebič poškodil. Podľa nedávnej štúdie totiž vzrástol pomer ani nie päť ročných spotrebičov, ktoré sa nedali opraviť až takmer na 10%.

“Presne to ukazuje, že aj mnohí kritici EÚ, ktorí hovoria že veľa byrokracie, veľa smerníc a neviem čo všetko, tak v skutočnosti áno, sú smernice, ktoré nám sťažujú život, ale práve toto je nariadenie, ktoré nám všetkým uľahčí život a ešte aj pomôže k záchrane planéty," uviedol Michal Šimečka z Renew Europe. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí