Európska únia hľadá spoločné pravidlá na prístup krajín k lesom. Konanie začali viesť aj voči Slovensku

Európska únia hľadá spoločné pravidlá na prístup krajín k lesom. Konanie začali viesť aj voči Slovensku

ŠTRASBURG / Európska únia sa nestará do lesníckej politiky jednotlivých štátov. Takýto úzus platil až donedávna, lenže tomu je koniec. Prístup k lesom, k jeho ochrane a ťažbe je totiž natoľko rozdielny, že Európsky parlament začal hľadať spoločné pravidlá. Iba nedávno pritom Brusel začal konanie voči Slovensku pre ťažbu, ktorá ohrozuje vzácne živočíchy.

V Európskom parlamente sa začala vôbec prvá a široká diskusia o tom, aké pravidlá nastaviť v prípade ochrany a ťažby v lesoch. "To, čo sa u nás dialo pred desiatimi rokmi sa teraz deje v Nemecku," uviedol europoslanec Michal Wiezik. Hovoríme o lykožrútovi, kvôli ktorému Nemci zavolali na pomoc aj armádu. Aj to ukázalo, ako veľmi rozdielne pristupujú jednotlivé krajiny k lesom. K tomu, že až na pôde Európskeho parlamentu sa okrem ochrany začala riešiť už aj ťažba, výrazne prispelo aj Slovensko. “Z môjho pohľadu sa príliš veľa ťažilo dreva v slovenských lesoch, preto Európska komisia aj parlament sú v tejto oblasti naozaj aktívnejší,” uviedol europoslanec Ivan Štefan.

"Slovensko napríklad v Európe nedostatočne v podstate obnovuje tieto zdroje v lesoch," povedal europoslanec Peter Pollák. Dokonca nedávno začal Brusel aj konanie voči Slovensku pre nedostatočnú ochranu živočíchov, najmä hlucháňa, čo spôsobila ťažba v Tatrách. Dohaduje sa preto aj percentuálny podiel, kde už ľudská ruka nebude môcť zasiahnuť. "Aby sme chránili lesy na Slovensku, aby sme chránili hlavne tie územia, kde sme sa už dávno rozhodli, že budú bezzásahovými," povedal Vladimír Bilčík. 

V prípade spoločnej ochrany lesov sme tak iba na začiatku. Prvý návrh spoločnej ochrany lesov majú europoslanci predstaviť do konca roka.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:10 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
07:40 Woody Woodpecker
05:50 Súdna sieň
06:50 Súdna sieň
08:05 Kto nájde priateľa, nájde poklad
06:00 ZÁCHRANÁRI
06:55 ZÁCHRANÁRI
08:10 Kto porazí šéfkuchára
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam VIII.
06:05 Daddy Cool
07:50 Světlo mezi oceány
10:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel