Michal Wiezik: Dúfam, že Slovensko nie je čiernou dierou pre eurofondy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Na Slovensko pricestovala skupina europoslancov a nehovoríme o zdvorilostnej návšteve. Delegácia z Výboru pre kontrolu rozpočtu bude skúmať čerpanie eurofondov a stav právneho štátu. Stretnúť sa majú aj s predstaviteľmi Ministerstva spravodlivosti či Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ale aj s poslancami parlamentu či s predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Viac nám povie poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska.
S premiérom sa nestretnete. Ten odkázal, že je pracovne vyťažený. Vnímate to tak, že je pracovne vyťažený, alebo vám poslal nejaký odkaz?
"Odkaz nám poslal svojou pracovnou cestou, ktorá náhle prišla mimo Európy. Tam, samozrejme, nebola veľká šanca, že by sa s nami stretol, ale bola nenulová, takže sme ju, samozrejme, chceli využiť, no nepodarilo sa. Stretneme sa s inými," reagoval poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik.
Zo strany koalície zazneli ďalšie ostré výhrady voči vám. V podstate vás majú za ‚policajtov‘, ktorí tu akoby ani nemali čo hľadať. Vysvetlíte nám, prečo je nevyhnutná táto kontrola, prečo ste prišli a či to je, alebo nie je zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska?
"Je to nevyhnutné. Je to v našej náplni. Vravíme o Výbore Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu, ktorý má priamo v náplni a v poslaní to, že má kontrolovať, ako sa európske peniaze využívajú a či sa využívajú v súlade so zákonom a efektívne. No a to, že sme na Slovensku, znamená, že sú vážne podozrenia, že sa tak na Slovensku nedeje. Tento výbor bol na Slovensku naposledy v roku 2018. Vtedy, by som povedal, bola šokujúca doba – po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorý priamo písal o korupcii. Prišiel tento zisťovací výbor, takisto zisťovať stav právneho štátu, a tie zistenia boli závažné. No a teraz sme tu znova po siedmich rokoch, takže naozaj je tá situácia vážna," odpovedal europoslanec.
Idete kontrolovať eurofondy, to je každému jasné. Posielate peniaze a chcete vedieť, na čo sa minuli. Ale k tomu je aj právny štát. Čiže idete kontrolovať aj to, či sme schopní urobiť tú kontrolu sami, alebo nie sme schopní? Či vieme potrestať, alebo nevieme potrestať?
"Samozrejme, vraví sa: dôveruj, ale preveruj. Ten právny štát je vlastne hlavným leitmotívom tejto misie. Takto bola tá misia koncipovaná už pred pár mesiacmi, keď sa ešte nevedelo o tých haciendach – alebo aspoň nie verejne. Až neskôr boli pripojené k programu. Právny štát však spôsoboval rozpaky a obavy už pred rokom. Možno si pamätáte, v roku 2024 prišla nová vláda s plánom zmeniť Trestný zákon, zrušiť niektoré špecializované orgány, čo priamo v parlamente vyvolalo naozaj veľkú vlnu obáv. Mali sme dokonca rezolúciu, kde sme tieto kroky odmietli. No a vlastne na základe týchto zistení je teraz dôležité vedieť, či finančné záujmy Európskej únie, ktorá naozaj posiela nemalé prostriedky na rozvoj Slovenska, sú dostatočne chránené a či na Slovensku existujú efektívne kapacity, ktoré tieto záujmy zabezpečia," pokračoval Wiezik.
Aktuálne verejnosťou zarezonovala informácia, že sa naozaj veľa pekných projektov na Slovensku postavilo zhruba v roku 2015. Ukazuje sa však, že vyzerajú ako pekné penzióny, no ide o súkromné vlastníctva. Pravdepodobne sa teda aj týmito informáciami budú europoslanci zaoberať.
"Áno, sú na programe dňa. Boli naozaj zaradené do programu ako jeden z hlavných bodov, pretože poukazujú na možné masívne zneužitie európskych prostriedkov. Treba povedať, že výzva, o ktorej hovoríme, bola viazaná na Poľnohospodársku platobnú agentúru a mala pomáhať rozvíjať turistickú infraštruktúru a agroturistiku v našich regiónoch – čo je veľmi dôležitý krok. Malo by to mať pridaný efekt. Malo ísť o rozšírenie podnikateľskej činnosti poľnohospodárskych subjektov a podobne. Všetko dobrý nápad, akurát na základe informácií, ktoré boli zverejnené, sa ukazuje, že to skončilo netransparentne a skôr sa z toho stavali vyslovene súkromné haciendy, súkromné ubytovania, ktoré nikdy neslúžili účelu rozvoja regiónov. Uvidí sa. My to zatiaľ zisťujeme. Pochopiteľne, nemáme zatiaľ žiadne závery, ale stretávame sa so všetkými, ktorí k tomu majú čo povedať, a zisťujeme, aká je situácia," doplnil europoslanec.
Aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč sa vyjadril, že polícia v týchto medializovaných prípadoch koná, že prebiehajú určité kontroly. Je to pre vás dostatočný argument?
"Je fajn, že polícia koná. Treba povedať, že konajú aj európske inštitúcie. Koná kontrolný úrad OLAF, koná úrad európskeho prokurátora – čiže je pomerne isté, že sa to prešetrí. Tu je skôr otázka, že ak došlo k týmto deliktom, či už nie sme veľmi blízko doby premlčania – čo zase súvisí napríklad so zmenami Trestného zákona a oslabením úlohy štátu pri kontrolovaní takýchto deliktov. Takže je to situácia, ktorá – akokoľvek dopadne – bude pre nás dobrou kapitolou na pochopenie toho, čo sa môže diať a čo by sa diať nemalo," dodal Wiezik.
Dnes to teda nie je o tom, že by ste detailne kontrolovali jednotlivé zmluvy. Chcete si urobiť obraz, preto sa stretnete aj s novinármi, ktorí na kauzy upozornili, a preto hovoríte aj so štátnymi úradníkmi?
"Na túto misiu máme tri dni. Včera sme už mali intenzívne rokovania s investigatívnymi novinármi, s protikorupčnými mimovládnymi organizáciami. Stretli sme sa s prokurátorom Lipšicom a so štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti. V utorok nás čaká celá plejáda ďalších rokovaní – napríklad aj s poslancami Národnej rady. Mali sme sa stretnúť s podpredsedom vlády Kmecom. Ten to už odriekol, tak dúfajme, že tie ďalšie vysoké mená to nebudú nasledovať a stretneme sa naozaj s relevantnými ľuďmi," odpovedal europoslanec.
Aký má byť záver tejto misie?
"Máme zistiť fakty. Ja len pre Slovensko dúfam, že fakty nebudú ukazovať, že sme akousi čiernou dierou pre eurofondy, ale že sme naozaj schopní tieto eurofondy využívať – a že došlo len k nedorozumeniu, nie k systémovému zneužívaniu," doplnil Wiezik.
Aká je aktuálne naša reputácia v Európskom parlamente?
"Nie je najlepšia. Povedal by som, že sa zhoršuje," uzavrel europoslanec.
Pokračovanie rozhovoru s europoslancom Michalom Wiezikom si môžete pozrieť tu: