Odborníci upozorňujú na zhoršujúcu psychiku Slovákov. Vyššiu hladinu úzkosti majú najmä študenti

Odborníci upozorňujú na zhoršujúcu psychiku Slovákov. Vyššiu hladinu úzkosti majú najmä študenti
BRATISLAVA / Okrem oblastí zasiahnutých pandémiu ako sú cestovných ruch, či gastro, je veľkým dopadom aj psychika. Podľa odborníkov sa psychika Slovákov zhoršuje. Dôkazom toho sú minuloročné štatistiky.

Korona je hrozbou nielen pre fyzické, ale aj psychické zdravie. Podľa dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa v minulom roku predpísalo o 31 500 viac psychiatrických liečiv, ako v roku 2019. Boli to najmä lieky používané na krátkodobú liečbu úzkostných porúch a antidepresíva. Problémy sa prejavujú aj u ľudí, ktorí doteraz nemali psychické problémy. 

Prieskumy z iných krajín poukazujú na to, že čím sú ľudia mladší, tým horšie zvládajú pandémiu. Podobný jav sme zaznamenali aj na Slovensku. "Už od začiatku pandémie upozorňujeme na to, že protipandemické opatrenia - obmedzenie sociálnych kontaktov či zatvorenie ekonomiky, budú mať vážne dopady na psychické zdravie všetkých obyvateľov," konštatovala Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.

Najväčšia skupina je mladých

"Najväčšiu mieru stresu a depresívneho prežívania či úzkosti zažívajú mladí ľudia, pre ktorých je vývinovo dôležité udržiavať sociálne kontakty so svojimi rovesníkmi, čo im nie je v danej situácii umožnené,“ povedala Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied. Naopak, starší ľudia majú množstvo rôznych preventívnych stratégií, ktoré dokážu v danej situácii efektívne využívať a znášať ju tak oveľa lepšie. Každopádne, duševné zdravie je téma, ktorá kvôli dopadom pandémie rezonuje ešte viac ako kedykoľvek doteraz a je nevyhnutné venovať jej našu pozornosť.

Zdroj: noviny.sk

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:15 Nákupné maniačky
07:00 Kutyil s.r.o. II.
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:50 Dívka z divočiny
07:30 Americká Miss India
09:15 Na nože