Tento domov sociálnych služieb nedostal vakcíny. Momentálne majú takmer polovicu pozitívnych klientov

Tento domov sociálnych služieb nedostal vakcíny. Momentálne majú takmer polovicu pozitívnych klientov

TRENČÍN / Jedno z najväčších centier sociálnych služieb v trenčianskom kraji, v Nitrianskom Pravne, je v karanténe. Pozitívna bola takmer polovica klientov. Viacerí z nich už skončili v nemocnici a deviati Covidu-19 podľahli. Podľa riaditeľa zariadenia sa tejto situácii sa dalo predísť.

V centre sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne požiadali o očkovanie ešte 3. februára. Vakcín sa dodnes nedočkali.

O pomoc požiadali najskôr ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. To im podľa riaditeľa zariadenia po mesiaci odpísalo, že požiadavku posunulo ministerstvu zdravotníctva. "Nedočkali sme sa, teraz sme v karanténe, nakoľko 24. februára sa nám objavili klienti s vírusom," opísal situáciu v zariadení Róbert Orság, riaditeľ Centra sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne. Vakcín sa teda nedočkali. Namiesto toho teraz bojujú s vírusom. "Máme 167 klientov, pozitívnych bolo cez 70 klientov," uviedol riaditeľ Orság. Osemnásť klientov skončilo v nemocnici, deviati zomreli. "Ja si myslím, že sa dalo tomu vyhnúť, keby boli včas zaočkovaní, tak by sme sa vyhli pandemickej situácii," konštatoval riaditeľ centra Róbert Orság. "Očkujeme postupne a podľa toho, koľko vakcín na Slovensku máme," vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

Slovensko je jednou z najrýchlejšie očkujúcich krajín

Včera sa prvou dávkou vakcíny zaočkovalo 13 504 ľudí a druhú dávku vakcíny včera dostalo 3 115 osôb. Celkovo je zaočkovaných u nás takmer 455 tisíc ľudí. dobrou správou je, že počet zaočkovaných sa podpisuje pod nižšie čísla hospitalizovaných ľudí vo vyššom veku. "Tuto vidíte efekt očkovania ľudí nad 70 rokov. Ich počet v nemocniciach sa výrazne znížil," konštatoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Hospitalizovaných je aktuálne 3756 pacientov. Čo sa týka voľných lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou Poprad má jedno, Žilina dve, Humenné aj Považská Bystrica nemá už voľné miesta. Pacientov prevážajú do nemocníc vzdialených aj tristo kilometrov.

Kritická situácia v nemocnici v Žiline

S mimoriadne vážnou situáciou bojujú v nemocnici v Žiline. "K dnešnému ránu sme mali naplnených 103 lôžok. Devätnásť bolo ventilovaných s tým, že kyslíková kapacita bola k dnešnému ránu len dve voľné miesta," konštatoval Igor Stalmašek, generálny riaditeľ nemocnice. "Aby nám pomohli iné nemocnice, čo sa týka hlavne slovenského personálu a špecializovaný personál," priznal Igor Bízik, medicínsky riaditeľ nemocnice. 

V Humennom nemajú voľnú pľúcnu ventiláciu a pribúdajú mladí pacienti

Covidové oddelenie v humenskej nemocnici je za posledné obdobie takmer denne obsadené na 100%. Voľnú nemajú ani jednu pľúcnu ventiláciu. Pacientov prevážajú napríklad aj do 200km vzdialených Vyšných Hágov. Kým pred pár mesiacmi sa 50 roční medzi pacientmi takmer neobjavovali, teraz začali pribúdať a v sieti nemocníc majú skúsenosť aj s úmrtiami tridsiatnikov. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Odporúčame

TV Program

15:50 Česko Slovensko má talent
17:30 Noviny
18:00 Prestreté
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:45 Prvé oddelenie
18:15 Prvé oddelenie
16:45 Ochrancovia
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:15 Malí fidlikanti
17:35 Knihy od Stonožky
17:45 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
16:25 Cirkus
18:15 Velký draft
20:15 Domino