Koronavírus: Zdravotníci siahajú na dno svojich síl, potrebujú pomoc. Staňte sa dobrovoľníkom

Koronavírus: Zdravotníci siahajú na dno svojich síl, potrebujú pomoc. Staňte sa dobrovoľníkom

BRATISLAVA / Pre šíriaci sa koronavírus je zaťažený celý zdravotnícky personál. No aj ten potrebuje pomôcť. Práve na pomoc zo základnými úkonmi a odbermi, či administratívou im prišli dobrovoľníci. Tí však musia mať zdravotné vzdelanie. Takýchto dobrovoľníkov môžete vidieť už aj v stanoch pred nemocnicami v rôznych mestách. Ich pomoc pri boji s pandémiou je potrebná po celom svete.

Šiesteho marca sa na Slovensku v obci Kostolište na Záhorí objavil prvý prípad koronavírusu. Okrem desiatok prijatých opatrení zo strany vlády na ochranu obyvateľstva sa do dnešného dňa urobilo 8 220 vzoriek - z nich 7857 negatívnych a 363 pozitívnych. Práve s narastajúcim počtom odberov a vyťaženosťou personálu prišla dobrovoľnícka pomoc.

"My sme asi pred tromi týždňami spustili občiansku iniciatívu Hackvirus, kde sme vyzývali ľudí, bežných, čo sú doma v karanténe a tak isto lekárov, medikov, aby nám posielali svoje nápady na riešenia. Preto sme si ako občianska iniciatíva povedali, že spravíme platformu, ktorá pomôže medikom v prípade, že sa preťaží ten zdravotný systém a aby sme vedeli dať všetkých medikov do databázy," povedal Andrej Krúpa, z iniciatívy Hackvirus.sk. 

"Platforma sme pripravení.sk oslovuje všetkých zdravotníkov. To znamená, že nielen medikov, ale aj študentov SZŠ, zubného lekárstva, ošetrovateľstvo. Proste všetkých, ktorí majú nejaké zdravotnícke vzdelanie," pokračoval Tomáš Brngál, virtual medicine. 

Ako sa registrovať 

Na facebookovej stránke spustili projekt smepripravení.sk. Na základe tejto databázy, sú nemocnice prepojené a v prípade potreby požiadajú o pomocný personál. Po vyplnení formuláru, kde je presne uvedené, v akej zdravotnej sekcii by ste mohli pomôcť, vás budú kontaktovať.

"Dokáže sa tam registrovať akýkoľvek študent, zubár alebo fyzioterapeut, ktorý momentálne nevykonáva žiadnu činnosť. Môže sa tam krásne na tej platforme pozrieť, že ktorá nemocnica potrebuje jeho pomoc podľa regiónu," vyjadril sa Juraj Gago, z iniciatívy Hackvirus.sk. Podmienkou je teda mať zdravotné vzdelanie. No prihlásiť sa môžu aj bez tohto vzdelania. V čase narastajúcej pandémie COVID 19 bude potrebný každí jeden dobrovoľník.

"Tie priame následky isteže znáša zdravotníctvo. Ale my sa tu za chvíľu budeme boriť s tými nepriamymi následkami. Poviem taký príklad z ostrova Renion, kde sme zažili pandémiu v Čikongii pred 15 rokmi, kde nebol problém zdravotnícky, naraz ochorelo síce 100-tisíc ľudí, no mortalita bola minimálna. Prišla francúzska loď s tisíckou dobrovoľníkov z Francúzka, ktorí nevykonávali lekárov, ale vykonávali upratovačky, predavačky, vojaci robili smetiarov, poštárov. Zabezpečili chod toho ostrova," porozprával Vladimír Krčméry, lekár, odborník na tropickú medicínu. 

650 dobrovoľníkov. Ide väčšinou o medikov so zdravotným vzdelaním. Tí sú už zaradení po celom Slovenku, kde pomáhajú nemocniciam napríklad aj pri odbere vzoriek na koronavírus alebo evidenciou. Pracujú s lekármi a sestrami, ktorí ich zároveň zaškoľujú. "Medici stoja pred chodom ešte do samotnej nemocnice,kde im odmerajú telesnú teplotu, spýtajú sa ich na krátku anamnézu," podotkla Mária Belinská , zástupkyňa medikov dobrovoľníkov. 

Podľa lekára a odborníka na tropickú medicínu musia byť dobrovoľníci pripravení. Pre šíriacu sa epidémiu a možnom výpadku zdravotníkov v čase najväčšej krízy, zdravotníctvo by pandémiu bez dobrovoľníkov nemuselo zvládnuť.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
07:30 Panelák VII.
08:40 Simpsonovci XXIII.
09:05 Simpsonovci XXIII.
07:30 POLICAJTI V AKCII
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
07:40 Rapotáčik
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
07:40 Psí poslání
09:35 Hluboká voda
11:30 Skoro dospělá