Zatiahnuté
18°
Bratislava
Urban
25.5.2022
Nové pracovné miesta: Jaguar Land Rover môže zamestnať až 4 000 ľudí
Zdielať na
Ekonomika

Nové pracovné miesta: Jaguar Land Rover môže zamestnať až 4 000 ľudí

BRATISLAVA/NITRA / Nová automobilka, ktorá plánuje postaviť pri Nitre svoj závod, vytvorí priamo od dvoch do štyroch tisíc nových pracovných miest. Nové miesta vzniknú aj v subdodávkach.

Malo by ísť o avizovanú automobilku Jaguar Land Rover, ktorá už o umiestnení svojej investície v nitrianskom priemyselnom parku rokuje so slovenskou vládou.

Jedna miliarda eur

To, že by mala automobilka vytvoriť spomínaný počet nových pracovných miest a preinvestovať viac ako jednu miliardu eur, zverejnila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu v investičnom zámere, ktorý už v mene závodu Automotive Nitra Project predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Podľa zverejnených údajov v investičnom zámere by mala nitrianska automobilka vyrábať ročne od 150 do 300 tisíc vozidiel. "V rámci tejto strategickej investície sa má vybudovať niekoľko výrobných liniek na vozidlá. Výrobný závod Automotive Nitra bude zameraný na výrobu vozidiel na báze hliníka, vďaka čomu poskytne Slovensku príležitosť získať významné know-how umiestnením prevádzky využívajúcej procesy a technológie na intenzívne spracovanie hliníka," uviedla agentúra Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v zámere.

Budúci rok

Výstavbu závodu chcú začať už v budúcom roku. Začiatok prevádzky je naplánovaný na roky 2018 až 2019. Závod novej automobilky sa má rozprestierať na ploche 200 až 300 hektárov.

Podľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu sa investor rozhodol postaviť závod Automotive Nitra Project v nitrianskom priemyselnom parku pre výhodnú polohu a veľkosť plochy v blízkosti krajského mesta a v blízkosti prevádzok obdobného charakteru s blízkym napojením na rýchlostnú cestu R1 a na železničnú infraštruktúru.

"Realizáciou navrhovaného investičného zámeru dôjde k zmysluplnému využitiu územia predurčenému k priemyselnému využitiu nielen svojou dopravnou dostupnosťou, ale aj dostupnosťou inžinierskych sietí, ktoré majú pre výrobu daného charakteru dostatočnú kapacitu. Výstavbou závodu dôjde k rozšíreniu cestnej a železničnej dopravnej infraštruktúry a k zrušeniu nevyužívanej železničnej infraštruktúry," konštatovala SARIO.

Na Slovensko prichádza štvrtá automobilka, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie