Nekŕmte holuby, lebo oslepnete! Varuje slepá Erica (23)

Zdroj: TV JOJ

28.08.2012 08:40 | Mestské holuby sú potenciálne nebezpečné tvory. Nielen pre holubince. Od týchto naoko neškodných operencov nám hrozí čosi oveľa horšie. Presvedčilo sa o tom len 23-ročné dievča, ktoré takmer zomrelo po zákernej nákaze od holubov. Ostalo však slepé a teraz všetkých vystríha... Smrteľné prípady sme našli aj na Slovensku. Viac už Anton Adamčík.

Za opuchom mozgu stál holub

23-ročná Kanaďanka Erica varuje ľudí spevom. Začiatkom tohto roka sa totiž ocitla v nemocnici s opuchom mozgu. Takmer zomrela. Keď sa prebrala z narkózy, zistila, že je slepá. Išlo o zápal mozgových blán, ktoré nespôsobil kliešť, ale kryptokok, ktorého najčastejším prenášačom sú práve holuby.

Presnejšie ich trus, ktorý keď vyschne, vietor rozpráši a vy ho môžete vdýchnuť. "Primárne postihuje pľúca, prejavuje sa ako zápal pľúc," informuje Lenka Skalická z úradu verejného zdravotníctva. V horšom prípade napáda nervovú sústavu, spôsobuje opuch mozgu, oslepnutie, inokedy smrť. Prípady tohto ochorenia sa množia aj na Slovensku.

Pozor na kryptokokovú meningitídu!

Kryptokoková meningitída, ako sa táto choroba nazýva, nepostihuje každého, ale najmä ľudí s oslabenou imunitou. A to bol aj prípad Kanaďanky. Tá sa teraz snaží ľudí primäť k tomu, aby holubov prestali kŕmiť. Zákaz kŕmenia voľne žijúcich zvierat v meste má aj Bratislava. Hrozí za to až 33-eurová pokuta.

Kŕmením totiž ľudia podporujú riziko nákazy aj voči sebe. Zabezpečiť by ste si mali aj balkóny a lodžie. V prípade väčšieho množstva holubieho trusu je dobré sa ho čo najskôr zbaviť.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Autor: Andrea Hanúsková

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Anton Adamčík

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt