Vzbura v nemocniciach! Lekári odštartovali masový odchod...

Vzbura v nemocniciach! Lekári odštartovali masový odchod...

Už je to tu! Slovensko čelí masívnemu odchodu lekárov z nemocníc. Tí sa rozhodli podať podľa vzoru českých kolegov hromadné výpovede. Na tomto mimoriadnom kroku sa dohodli vo štvrtok lekárski odborári...

Rozhodnutie prišlo po stretnutí s ich českým kolegom Martinom Engelom, ktorý doviedol české rokovania o zvyšovaní platov v nemocniciach až do podareného konca. A ako žať úspech podrobne vysvetlil i slovenským odborárom. Tí sa potom rozhodli, že už nebudú otáľať a zahája ostrý protest.

Kým u susedov išlo v prvom rade o zvyšovanie platov, naši doktori žiadajú prioritne zlepšiť kvalitu financovania celého zdravotníctva. Hlavnou požiadavkou preto je, aby štát navýšil platby za svojich poistencov. Medzi dôležité podmienky však odborári radia aj rast miezd.

Hromadné výpovede chcú lekári začať podávať okamžite. "Jedinou cestou protestu bude táto forma," vraví šéf lekárskych odborov Michal Polician. O svojich požiadavkách sú však doktori ochotní s vládou debatovať. "Ešte prebehne diskusia, ale paralelne s tým sme rozbehli aj akciu výpovedí," dodal M. Polician.

Ministerstvo zdravotníctva verí, že k žiadnym hromadným výpovediam nepríde. Ak by lekári používali pacientov ako rukojemníkov, išlo by podľa rezortnej hovorkyne o neetické konanie.  

Zdroj: ISIFA/ilustračné

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:10 Ženích na úteku
01:10 Abraham Lincoln: Lovec upírov
03:20 Krimi
23:20 Tequila a Bonetti
00:25 SVET POD HLAVOU
01:50 Hviezdna brána II.
23:05 Jedna svadba, jeden pohreb
00:00 Vraždiace páry VIII.
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:55 Zabi nudu! II.
00:00 Ovečka Shaun IV.
00:10 Dážďovečky
22:15 Gringo: Zelená pilule
00:05 Co víc si můžu přát
02:05 Město 44