Vzbura v nemocniciach! Lekári odštartovali masový odchod...

Vzbura v nemocniciach! Lekári odštartovali masový odchod...

Už je to tu! Slovensko čelí masívnemu odchodu lekárov z nemocníc. Tí sa rozhodli podať podľa vzoru českých kolegov hromadné výpovede. Na tomto mimoriadnom kroku sa dohodli vo štvrtok lekárski odborári...

Rozhodnutie prišlo po stretnutí s ich českým kolegom Martinom Engelom, ktorý doviedol české rokovania o zvyšovaní platov v nemocniciach až do podareného konca. A ako žať úspech podrobne vysvetlil i slovenským odborárom. Tí sa potom rozhodli, že už nebudú otáľať a zahája ostrý protest.

Kým u susedov išlo v prvom rade o zvyšovanie platov, naši doktori žiadajú prioritne zlepšiť kvalitu financovania celého zdravotníctva. Hlavnou požiadavkou preto je, aby štát navýšil platby za svojich poistencov. Medzi dôležité podmienky však odborári radia aj rast miezd.

Hromadné výpovede chcú lekári začať podávať okamžite. "Jedinou cestou protestu bude táto forma," vraví šéf lekárskych odborov Michal Polician. O svojich požiadavkách sú však doktori ochotní s vládou debatovať. "Ešte prebehne diskusia, ale paralelne s tým sme rozbehli aj akciu výpovedí," dodal M. Polician.

Ministerstvo zdravotníctva verí, že k žiadnym hromadným výpovediam nepríde. Ak by lekári používali pacientov ako rukojemníkov, išlo by podľa rezortnej hovorkyne o neetické konanie.  

Zdroj: ISIFA/ilustračné

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:20 DIVOKÉ KONE
06:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Panelák
05:30 Panelák
06:00 Profesionáli
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:40 Zlatý holky
07:30 Pan Dokonalý
09:10 Nic nás nerozdělí