Pre turistov je dostupná nová aplikácia od horských záchranárov. Slúži nielen na privolanie pomoci

Pre turistov je dostupná nová aplikácia od horských záchranárov. Slúži nielen na privolanie pomoci

VYSOKOHORSKÝ TERÉN / Už niekoľko dní je pre turistov v slovenských horách dostupná nová aplikácia, na ktorej vyše roka pracovali horskí záchranári spolu s českými autormi. Slúži nielen na rýchle privolanie pomoci, ale má mnoho funkcií dôležitých pre prevenciu.

Tri sekundy podržíte a operačné stredisko horských záchranárov dostane núdzovú správu. "Prijatím tej tiesňovej výzvy máme okamžite k dispozícii GPS súradnice zranenej, uviaznutej osoby a ten rozsah zamerania je plus - mínus 10 - 20 metrov," priblížila Katarína Števčeková, operátorka OS HZS. 

Dostupné sú záchranárom nielen kompletné informácie o polohe zraneného, ale aj kontakt na blízke osoby, zdravotný profil osoby v núdzi vrátane váhy a výšky, čo je pre horskú službu dôležitá informácia. Ak si čo najpresnejšie vyplníte profil, v prípade núdze môžete urýchliť a zefektívniť celú záchrannú akciu.

Pre horských záchranárov je ale už roky dôležitá práve prevencia, a táto aplikácia sa zameriava práve aj na ňu. "Zo štyroch hlavných funkcionalít, ktoré tam sú, jedna sa vzťahuje na priame privolanie pomoci a všetky ostatné tri sú vedené len a len k prevencii," uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga. Aplikácia bude ďalej poskytovať informácie aj o konkrétnych výstrahách či o uzavretých chodníkoch, vrátane aktuálnych informáciách o počasí spolu aj s prístupom ku webkamerám. 

Aplikáciu si môžete stiahnuť na stránke horských záchranárov.

Pozrite si aj jeden zo zásahov horskej služby: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/hzs.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Dr. Dokonalý
06:00 Krimi
06:35 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 NOVÁ ZÁHRADA
05:15 Súdna sieň
05:55 HESLO
06:45 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:30 Vévodkyně
08:30 Modrý slon
09:55 Pomáda: Živě