Vedci vyvinuli umelú krv, ktorá by mala pomôcť každému pacientovi

Vedci vyvinuli umelú krv, ktorá by mala pomôcť každému pacientovi

Archívna reportáž
embed kód
TOKOROZAWA / Japonskí vedci objavili pokrok v zdravotníctve. Vyvinuli umelú krv, ktorú by mohol prijať každý pacient. Zisťovanie krvnej skupiny a potreba konkrétnej krvi by už tak bolo minulosťou. Umelá krv totiž obsahuje častice porovnateľné s červenými krvinkami.

Nová krv podľa odborníkov z National Defense Medical College z japonského mesta Tokorozawa obsahuje častice, ktoré sa dajú porovnať s červenými krvinkami pôsobiacimi ako nosiče kyslíka. O úspechu vedcov informoval Daily mail. 

Umelú krv doposiaľ testovali na 10 zajacoch s vysokou stratou krvi. Šesť pokusov z desiatich dopadlo dobre. Pri testovaní neboli zistené ani žiadne vedľajšie účinky. Podľa analýzy vedcov sú výsledky porovnateľné s tými prípadmi, kedy na liečbu zvierat použili skutočnú krv. 

Japonskí vedci veria, že svojím objavom pomôžu miliónom ľudí. Ak umelá krv prejde aj klinickým testom na ľudskom pacientovi, mohla by sa podľa nich aplikovať ihneď ako človek utrpí zranenie - teda ešte pred samotným prevozom do nemocnice. 

Zdroj: noviny.sk/dailymail

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:20 Súdna sieň
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Panelák
09:10 Panelák
06:50 POLICAJTI V AKCII
08:10 Odsúdené II.
09:35 Kosti IV.
07:30 Príšerky zo skúmavky
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
07:15 Skleněné peklo
09:05 Lagerfeld - důvěrné
10:45 Maggie má plán