Najdôležitejší transport v histórii Zoo. Kiran opúšťa Bojnice

Najdôležitejší transport v histórii Zoo. Kiran opúšťa Bojnice

BOJNICE / V bojnickej zoologickej záhrade sa práve pripravujú na najdôležitejší transport v jej histórii. Pavilón opíc opustí Kiran – mláďa orangutana bornejského, ktoré sa tam narodilo pred desiatimi rokmi. Ide o najvzácnejšie mláďa aké tam kedy mali. Keďže však Kiran vyrástol a dospel, musí odísť.

Nanga 18 mája 2009 v bojnickej Zoo, v pavilóne opíc priviedla na svet svoje prvé mláďa a postarala sa o senzáciu. "Je to jedna z najvýznamnejších udalostí, ktoré sa tu za 50 rokov odiali a myslím si, že má dosah celoštátny," uviedol Erich Kočner, bývalý riaditeľ Zoo Bojnice. 

​Všetci s napätím čakali, ako sa Nanga zhostí úlohy matky. Ošetrovatelia sa obávali, či mláďa prežije. Všetko ale dopadlo nad očakávania. Nanga začala mláďa kojiť a malý Kiran rástol ako z vody. O pár mesiacov bol krst. Jeho krstnou mamou sa stala Lucia Barmošová. "Byť krstnou mamou takejto raritky je super pocit," opísala svoje emócie Lucia Barmošová, moderátorka TV JOJ. 

Kiran sa okamžite stal miláčikom návštevníkov a najväčšou atrakciou Zoo. Onedlho ale bude meniť adresu. Kiranovi začínajú v bojnickej Zoo baliť kufre. Dospel a preto musí odísť. "Oni dospievajú okolo ôsmeho roku, Kiran má desať, už musel byť oddelený. Bola tam aj agresivita voči chovnému samcovi," vysvetlila Miroslava Kľučárová, kurátorka opíc a vtákov, Zoo Bojnice. "My máme momentálne miesto iba pre jeden chovný pár a Kiranovi bude lepšie vo svojej chovnej skupine," povedala Andrea Klasová, Zoo Bojnice. V Zoo sa na jeho odchod pripravujú už niekoľko mesiacov. Podľa najnovších informácií, potrebujú doladiť iba pár detailov. Odísť by mal do zoo mimo európskej únie. "Dostali sme súhlas koordinátora, že môže vycestovať do inej Zoo, kde by mal vycestovať v dohľadnej dobe," informovala Miroslava Kľučárová.

Návštevníci majú teda poslednú šancu vidieť ho na vlastné oči. Zoológovia dúfajú, že po jeho odchode Nanga porodí opäť. "Pokiaľ je tu mladý, tak je to pre samicu určitá forma antikoncepcie, že sa už tak nepária. Keď odíde, veríme, že sa nám podarí odchovať mláďa," vysvetlila Miroslava Kľučárová.
Odborníci vkladajú nádeje aj do Kirana. V novom pôsobisku by ho mala čakať samica. "Veríme, že sa stane otcom aspoň jedného orangutana. To podporí chov a populáciu," dodala Andrea Klasová. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:40 Everest
01:15 Temné sily
02:35 Divoká noc
20:40 Kráľovstvo nebeské
00:20 Môj letný princ
01:40 Na hrane
22:45 Titanic: Krv a oceľ
00:30 Dr. LUDSKY
01:25 Dr. LUDSKY
23:55 Kúzlovanie
00:05 Ovečka Shaun I.
00:15 Máša a medveď II.
23:55 Pomsta je sladká
01:20 Pravěk útočí
02:40 Prázdniny!