Anorexia nie je len ochorením mysle. Môže súvisieť aj s telom, ukazuje nová štúdia

Anorexia nie je len ochorením mysle. Môže súvisieť aj s telom, ukazuje nová štúdia

Archívna reportáž
Ako sa zdravo stravovať? Pozrite si archívnu reportáž embed kód
BRATISLAVA / Pôvod mentálnej anorexie, poruchy príjmu potravy, je okrem mysle aj v tele, naznačuje nová štúdia. Nateraz sa anorexia považuje za psychiatrické ochorenie, no lekári z King's College London zistili, že zmeny DNA u niektorých ľudí zmenili spôsob, ako spracovávajú tuky a cukry a mohlo by tak byť pre nich ľahšie vyhladovať svoje telá.

Vedci skúmali 16 992 ľudí s anorexiou a 55 525 ľudí bez tohto ochorenia zo 17 krajín. Analyzovali ich DNA s cieľom nájsť mutácie v genetických informáciách, ktoré by sa častejšie vyskytovali u ľudí s anorexiou. Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature Genetics a na ktorú sa odvoláva aj BBC zistili, že niektoré mutácie boli tiež prítomné pri iných psychiatrických diagnózach ako obsedantno-kompulzívna porucha, úzkosť a schizofrénia.

Našli sa aj mutácie v genetických informáciách, ktoré kontrolujú metabolizmus, zvlášť v tých, ktoré sa týkajú hladiny cukru v krvi a telesného tuku. "V týchto systémoch je niečo, čo nefunguje ako by malo,“ povedala pre BBC profesorka Janet Treasure zo Psychiatrického inštitútu na King's College London.

Úlohu genetických informácií, ktoré objavili, vedci v plnej miere nepreskúmali. Predpokladajú ale, že mutácie DNA umožňujú ľuďom dlhší čas vyhladovávať ich telá. Keď väčšina ľudí stratí na hmotnosti, telo vyšle signály, ktoré podporujú chuť do jedla. "Tieto sú veľmi dôležité pri kontrole nastavenia hmotnosti,“ pokračovala profesorka Treasure. "Je možné, že keď ľudia s mentálnou anorexiou stratia hmotnosť, nemajú také silné signály, aby sa vrátili naspäť do normálu,“ doplnila. Podľa Treasure teraz vieme, že anorexia je zložitá zmes aspektov tela a mysle, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a spôsobujú túto poruchu. Fakt, že ide o mix fyzického a mentálneho, môže presvedčiť pacientov podstúpiť liečbu, dodala. Anorexia by teraz mala byť podľa vedcov považovaná za metabolicko-psychiatrickú poruchu.

Anorexia je porucha príjmu potravy, pri ktorej ľudia extrémne chudnú tak, že obmedzujú príjem potravy a v niektorých prípadoch aj nadmerne cvičia. Ľudia s anorexiou majú často o sebe skreslenú predstavu a cítia sa obézni aj napriek tomu, že majú nebezpečnú podváhu. Vo väčšej miere ňou trpia mladé ženy, môže sa však vyskytnúť u ľudí rôzneho veku a pohlavia. Z dlhodobého hľadiska môže anorexia poškodiť svaly, kosti, srdce, plodnosť a môže byť tiež smrteľná. Je však liečiteľná a pacienti sa môžu úplne uzdraviť.

​Aká je najlepšia strava pre školákov? Pozrite si archívnu reportáž. 

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Panelák
05:50 Profesionáli VI.
06:25 NAŠI IV.
06:50 POLICAJTI V AKCII
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:10 Albert spoznáva svet
06:25 Albert spoznáva svet
05:40 Angele a Tony
07:15 Útěk z polygamie
08:50 Lagerfeld - důvěrné