Diétne verzie sladených nápojov môžu byť škodlivé. Aké množstvo zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu?

Diétne verzie sladených nápojov môžu byť škodlivé. Aké množstvo zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu?

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Umelo sladené nápoje sa zdajú častokrát lepšie, než klasické, no podľa aktuálnej štúdie to neplatí úplne. Jej výsledky totiž ukázali, že tieto nápoje zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice.

Štúdiu vypracovali na vzorke dát 82 tisíc žien vo veku 50 až 79 rokov, informoval o tom web Fox News. Vyplýva z nej , že 5% z týchto žien pilo dva alebo viac umelo sladených nápojov denne. U tejto skupiny výskumníci zistili o 23% vyššie riziko mŕtvice a 29% nárast rizika srdcových chorôb. Ženy z tejto skupiny mali všeobecne o 16% vyššiu šancu predčasného úmrtia, než ostatní účastníci výskumu. 

"Množstvo ľudí, najmä tí trpiaci nadváhou, pije umelo sladené nápoje, či nízkokalorické s domnienkou, že tak znižujú svoj kalorický denný príjem. Náš výskum a niektoré ďalšie štúdie ale poukazujú na to, že umelo sladené nápoje nemusia byť neškodné a ich zvýšená konzumácia môže viesť k väčšiemu riziku mŕtvice a celkovo srdcových ochorení," vyjadrila sa hlavná autorka štúdie Yasmin Mossavar-Rahmaniová.

Autori ale pripomínajú, že ich štúdia, ktorá bola zverejnená v odbornom lekárskom časopise, ukazuje na vzájomný vzťah a nie na priamy: príčina - následok. "Nevieme presne, aké umelo sladené nápoje účastníci štúdie pili, takže nevieme aké umelé sladidlá môžu byť škodlivé," poznamenala Mossovar-Rahmaniová. Niektoré predošlé štúdie zistili iné spojenie, a to medzi umelo sladenými limonádami a demenciou. Experti preto radia, aby ľudia pili najlepšie len čistú vodu. Dlhodobá a pravidelná konzumácia sladených nápojov môže byť oveľa viac škodlivá, než si myslíme. 

Zákaz energetických nápojov pre deti? V tejto krajine to funguje:

Zdroj: noviny.sk/Fox News

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Coco
22:50 Susedia na odstrel
01:00 Smrtonosná pasca 3
20:25 Nemilosrdní
22:30 Hranice
01:05 Tisíc dní s Annou
20:10 Columbo
22:05 Vražedné čísla V.
23:05 Paranormálne záhady V.
21:05 Okido II.
21:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
21:35 Krtko
20:15 Černé zlato
22:30 Vzkaz v láhvi
00:20 Rodinná tajemství