Diétne verzie sladených nápojov môžu byť škodlivé. Aké množstvo zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu?

Diétne verzie sladených nápojov môžu byť škodlivé. Aké množstvo zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu?

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Umelo sladené nápoje sa zdajú častokrát lepšie, než klasické, no podľa aktuálnej štúdie to neplatí úplne. Jej výsledky totiž ukázali, že tieto nápoje zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice.

Štúdiu vypracovali na vzorke dát 82 tisíc žien vo veku 50 až 79 rokov, informoval o tom web Fox News. Vyplýva z nej , že 5% z týchto žien pilo dva alebo viac umelo sladených nápojov denne. U tejto skupiny výskumníci zistili o 23% vyššie riziko mŕtvice a 29% nárast rizika srdcových chorôb. Ženy z tejto skupiny mali všeobecne o 16% vyššiu šancu predčasného úmrtia, než ostatní účastníci výskumu. 

"Množstvo ľudí, najmä tí trpiaci nadváhou, pije umelo sladené nápoje, či nízkokalorické s domnienkou, že tak znižujú svoj kalorický denný príjem. Náš výskum a niektoré ďalšie štúdie ale poukazujú na to, že umelo sladené nápoje nemusia byť neškodné a ich zvýšená konzumácia môže viesť k väčšiemu riziku mŕtvice a celkovo srdcových ochorení," vyjadrila sa hlavná autorka štúdie Yasmin Mossavar-Rahmaniová.

Autori ale pripomínajú, že ich štúdia, ktorá bola zverejnená v odbornom lekárskom časopise, ukazuje na vzájomný vzťah a nie na priamy: príčina - následok. "Nevieme presne, aké umelo sladené nápoje účastníci štúdie pili, takže nevieme aké umelé sladidlá môžu byť škodlivé," poznamenala Mossovar-Rahmaniová. Niektoré predošlé štúdie zistili iné spojenie, a to medzi umelo sladenými limonádami a demenciou. Experti preto radia, aby ľudia pili najlepšie len čistú vodu. Dlhodobá a pravidelná konzumácia sladených nápojov môže byť oveľa viac škodlivá, než si myslíme. 

Zákaz energetických nápojov pre deti? V tejto krajine to funguje:

Zdroj: noviny.sk/Fox News

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:30 Hry o život: Skúška ohňom
13:30 Šesť dní, sedem nocí
15:50 NOVÁ ZÁHRADA
09:20 12 podmienok dedičstva
12:15 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:15 INKOGNITO
09:05 Vraždy v Brokenwoode V.
11:35 Dr. LUDSKY
12:30 Kuriér
10:50 Jahôdka a jej kamaráti III.
11:10 Medzi nami zvieratkami
11:20 Arthur a Minimojovia
10:15 Vánoční okouzlení
11:50 Životy svatých 2/2
13:35 Perfektní prázdniny