Deň zamilovaných nie je len americký výmysel. Ako to bolo so svätým Valentínom?

Deň zamilovaných nie je len americký výmysel. Ako to bolo so svätým Valentínom?

BRATISLAVA / V kalendári svieti 14. februára meno Valentín. Sviatok zamilovaných nie je tak úplne americký výmysel. O historických koreňoch tohto sviatku a prečo vôbec vznikol hovorila historička a etnologička Katarína Nádaská.

Podľa cirkevného kalendára sú až štyria svätí s menom Valentín. Ten februárový ale bol kňazom v Ríme a 14. februára slávime spomienku jeho úmrtia. Valentín pôsobil za vlády cisára Claudiusa II. Práve on prišiel s netradičným nariadením, podľa ktorého sa mladí a schopní muži nesmeli ženiť. Zistil totiž, že vojaci sa často ponáhľali z vojny za svojimi ženami a rodinami a bolo preto efektívnejšie, aby nemali žiadne záväzky. 

"Práve Valentín povzbudzoval tie mladé zaľúbené dvojice a tajne ich oddával. Nakoniec sa mu na to ale prišlo a bol mučený, potom sťatý," vraví historička. V tom čase ešte nebol zavedený celibát a samotný Valentín mal svoju milú. Hovorí sa, že pred smrťou jej poslal odkaz, kde jej napísal, že ju ľúbi a odvtedy sa to traduje ako prvá valentínka. 

Svoje veľké návraty zažil tento sviatok dva. Najprv v 14. storočí, kedy sa do popredia dostala poézia oslavujúca krásu ženy a vyznania lásky. Druhé a väčšie potom nasledovalo až v 19. storočí v USA. "Američania majú radi takú pompéznosť, tak tam sa tento sviatok skomercionalizoval a potom sa vrátil do Európy, odkiaľ pôvodne pochádza," dodáva Nádaská.

Tento rok vychádza Valentín na sviatok Popolcovej stredy: 

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:00 Kalvária
01:05 Noviny TV JOJ
02:00 Vybíjaná: Choď do toho na plné gule
22:50 Vybíjaná: Choď do toho na plné gule
00:55 Zákon gangu VII.
02:25 Homeland: V mene vlasti V.
23:05 MINISTRI
23:50 Mafstory
00:20 Myšlienky vraha V.
23:30 Myšiak Anatole
23:50 Zubor Pompík
00:00 Rexík
22:10 Herkules: Zrod legendy
23:45 Empire State
01:15 Svatyně zla