Diamant mieru vydražili za 6,5 milióna

Diamant mieru vydražili za 6,5 milióna

NEW YORK / Obrovský 709-karátový diamant, nájdený v štáte Sierra Leone, predali na aukcii v New Yorku za 6,5 milióna dolárov.

Novým majiteľom "diamantu mieru" sa stal v aukcii Laurence Graff, predseda spoločnosti Graff Diamonds. Polovica výnosu, čiže približne 3,8 milióna dolárov, bude použitých na vybudovanie infraštruktúry a financovanie projektov prospešných pre dedinu, v ktorej bol diamant nájdený.

Vláda štátu Sierra Leone najprv odmietla ponuku 7,8 milióna na aukcii vo Freemontee, pretože ju považovala za príliš nízku. Vláda očakáva, že peniaze, ktoré týmto spôsobom získala, budú použité na zlepšenie podmienok v dedine Koryardu. Tieto zlepšenia by mali pomôcť v oblasti zásobovania pitnou vodou, vybudovaním cestnej a elektrickej siete, zlepšením zdravotnej starostlivosti, a postavením a údržbou škôl.

Diamant mieru, 14. najväčší zaznamenaný diamant na svete, bol odovzdaný vláde Sierry Leone v marci po tom, ako ho objavil kresťanský pastor Emmanuel Momoh. Momoh povedal bbc.com pred aukciou, že predaj diamantu sprostredkovateľom by nebol prospešný pre komunitu. "Nedostávame veľa vecí, nemáme dobrú cestnú sieť a ani pitnú vodu," dodal Momoh.

Predaj diamantu spravovala spoločnosť Rapaport Group, ktorá sa zriekla všetkých poplatkov za transakciu. Predseda skupiny, Martin Rapaport, povedal, že predaj by mohol viesť k zmene vo vzťahoch medzi drobnými baníkmi a vládou, ak by to bolo nimi vnímané ako prospešné pre komunitu. "Predaj diamantu mieru by mohol povzbudiť aj ostatných, aby spolupracovali s vládou," povedal Rapaport.

Zdroj: noviny.sk/BBC.com

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 V SIEDMOM NEBI
23:00 Nabúchaná
19:40 Profesionáli
20:35 Len trošku šťastia
22:45 Umelá inteligencia
20:10 Kosti
21:00 Myšlienky vraha: Za hranicami
22:55 ŽREBOVANIE
20:25 Robošváb II.
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Druhá šance
22:05 Okamžik vzkříšení
00:00 Muž na pravém místě