Utiekol pred vojnou. Teraz chce z novej domoviny spraviť čokoládového lídra

Utiekol pred vojnou. Teraz chce z novej domoviny spraviť čokoládového lídra

BUDAPEŠŤ / Hoci v jeho rodnej krajine vôbec nie je sladký život, práve čokoládou si Sýrčan zabezpečili lepšiu budúcnosť. Rodinný podnik musel v Damasku zatvoriť, no rozbehol ho nanovo - tisíce kilometrov od domova.

Vyrábanie čokoládových maškŕt je v Bassamovej rodine tradícia už od začiatku 19. storočia. V sýrskom Damasku profitovali z tešenia mlsných jazýčkov a v roku 2005 dokonca táto čokoládovňa dostala ocenenie na veľtrhu v Paríži. "Vyrábanie čokolády spája dve veci – umenie a technológiu. Potrebujete kvalitné stroje a tiež výtvarníkov, ktorí to vedia a túto prácu milujú," hovorí Bassam S. Ghraoui, sýrsky výrobca čokolády.

Všetko sa však zmenilo, keď v Sýrii vypukla vojna. Zrazu továreň vyrábala len pol percenta z množstva, aké produkovala vo svojich najlepších časoch. Bassam bol nútený zatvoriť svoju fabriku. Rodinnej tradície sa však nevzdal a obnovil ju tisíce kilometrov od rodiska. Odišiel do Maďarska, kde v 90. rokoch pracoval a krajina ho tak ľahšie prijala. V Budapešti začína odznova s odvážnymi plánmi. "Predpokladáme, že vyrobíme asi 7500 ton čokolády ročne a chceli by sme toto číslo ešte zvyšovať. 95 percent chceme exportovať, takže tento projekt posunie Maďarsko pred európsky priemer vo vývoze čokolády," hovorí Bassam.

V srdci metropoly si otvoril obchod a ďalšie 2 továrne v iných častiach krajiny. Lahodné umelecké diela si chodia vychutnať nielen miestni obyvatelia, ale aj turisti. Ako sám majiteľ hovorí, nie je to len tovar, je to vyjadrenie lásky.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Súdna sieň
05:35 Skutočné paničky z Atlanty VII.
06:15 Hoď svišťom II.
06:50 Simpsonovci XXIII.
05:10 Nákupné maniačky
06:00 PÁLI VÁM TO
06:45 NA CHALUPE
05:20 Robošváb
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Nowhere Boy
07:45 Pohledný mizera
09:20 Velká svatba