Prvá slovenská vesmírna družica je na orbite, posiela dáta

Prvá slovenská vesmírna družica je na orbite, posiela dáta

BRATISLAVA / Experiment s prijímačom veľmi dlhých rádiových vĺn (very low frequency - VLF), aké sa zvyknú používať aj na komunikáciu s ponorkami či rádiovú navigáciu, je súčasťou misie prvej slovenskej vesmírnej družice skCUBE, ktorá je od minulého piatka na orbite a posiela na Zem dáta. Všetky jej funkcie fungujú bezchybne a v tíme jej vývojárov vládne nadšenie.

Slovensko sa stalo 78. krajinou sveta, ktorá vlastnými silami postavila a vypustila do vesmíru družicu, informovali na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá stojí za týmto projektom.

Prvá slovenská vesmírna družica skCUBE vyštartovala minulý piatok o šiestej ráno z indického Vesmírneho strediska Satisha Dhawana. Približne 20 minút po štarte sa oddelila od nosného stupňa raketového nosiča, ďalších 30 minút trvalo, kým otvorila svoje komunikačné antény a začala posielať prvé signály z vesmíru. Už počas prvého obletu Zeme zachytil signály z družice skCUBE ako prvý rádioamatér Dmitrij Paškov z Moskvy.

 “V prvom momente sme sa veľmi tešili, ale čakali sme až na definitívne potvrdenie z našich anténnych systémov, že je naozaj všetko v poriadku," približuje dramatické chvíle vedúci projektu Jakub Kapuš. V momente, keď sa úspech potvrdil, podľa neho "v celom tíme zavládla obrovská radosť a úľava, že sa nám úspešne podarilo vyvinúť a postaviť družicu, ktorá prežila nielen náročné podmienky štartu rakety do vesmíru, ale aj samotné nehostinné prostredie vo vesmíre”.

Hneď v prvých hodinách po štarte sa potvrdilo, že správne pracuje autonómny stabilizačný systém, ktorého úlohou bolo spomaliť rotáciu družice bez zásahu z riadiaceho strediska. "Ako ukazujú prvé výsledky, tento systém pracoval nad očakávania. Zaznamenali sme teda prvý veľký úspech a získali výsledky z jedného z hlavných technologických experimentov na palube," hovorí Kapuš.

 "Vývoju, výrobe, testovaniu a kalibráciám tohoto zariadenia sa tím venoval roky, preto sa všetci veľmi tešíme. Už pred letom do vesmíru o toto naše zariadenie prejavili záujem aj zahraničné tímy. Sme radi, že môžeme potvrdiť funkčnosť aj vo vesmírnom prostredí. Samozrejme, na definitívnych výsledkoch musíme ešte niekoľko týždňov pracovať a zhodnotiť merania porovnaním viacerých metód,” zhodnotil prvé výsledky Kapuš.

 Nasledujúce dni a týždne sa tím, ktorý má na starosti riadenie letovej prevádzky satelitu, bude venovať hlbšej analýze dát a postupne začne spúšťať ďalšie palubné experimenty. “Nechceme nič uponáhľať a predtým, než spustíme ďalšie experimenty a merania, chceme mať absolútny prehľad o stave družice," vysvetlil Miroslav Šmelko z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Ako informovala predsedníčka SOSA Michaela Musilová, tím bude o novinkách súvisiacich s projektom informovať na webových stránkach skcube.sk, portáli kozmonautika.sk a sociálnych sieťach. Rovnako v najbližších týždňoch sprístupní aj dáta prijaté z anténnych systémov na Slovensku a každý si tak bude môcť dáta z družice prezrieť a analyzovať.

 Musilová vysvetľuje, že väčšia časť tímu projektu skCUBE a dobrovoľníci zo SOSA, ktorí spracúvajú a sprístupňujú dáta, pracujú na tomto projekte vo svojom voľnom čase, čo je hlavným dôvodom, prečo sprístupnenie dát ešte nejaký čas potrvá. Tím však robí podľa nej všetko pre to, aby informácie a dáta sprístupnil čím skôr.

Zdroj: noviny.sk/SITA/TV JOJ - Anton Adamčík

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Krimi
05:30 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
05:40 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
07:00 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
08:10 Zvláštne puto
05:05 Extrémna premena III.
05:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
06:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:35 Já a ty
07:20 O myšce a medvědovi
08:50 Který je ten pravý?