Polojasno
20°
Bratislava
Hermína
6.5.2024
Sezóna kliešťov začala. Takto sa chráňte pred nebezpečnou encefalitídou
Zdielať na

Sezóna kliešťov začala. Takto sa chráňte pred nebezpečnou encefalitídou

Zdroj: ISIFA

BANSKÁ BYSTRICA / Jarná aktivita kliešťov sa už začína. Pre človeka je kliešť nebezpečný hlavne vtedy, ak je infikovaný. Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, je k dispozícii len očkovacia látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom, ktorí sa často zdržiavajú v prírode.

"Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom, ktorí sa často zdržiavajú v prírode, ako napríklad lesní robotníci, geodeti, geológovia či orientační bežci a iní športovci," povedala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Kedy sa očkovať

Podľa nej pribúdajú aj rodičia, ktorí dávajú očkovať svoje deti. Najvhodnejšie obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok je začiatok marca, druhú dávku odborníci odporúčajú podať koncom marca alebo začiatkom apríla, ešte pred plnou jarnou aktivitou kliešťov.

Tretiu dávku odporúčajú podať v septembri, keď sa kliešte začínajú druhýkrát páriť a množiť. Očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením tri až päť rokov, po tomto čas je potrebné podať ďalšiu jednu dávku očkovacej látky.

Rizikové miesta

Endemické oblasti, kde sa vyskytujú nakazené kliešte, sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne takmer od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska, Nitriansky kraj a hlavne jeho južnejšie okresy.

Podľa Márie Avdičovej práve v endemických oblastiach Slovenska zaznamenávame už po niekoľko rokov najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu. Ročne ide o 90 až 160 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu.

Výskyt infikovaných kliešťov je u nás zaznamenaný už aj v oblastiach, kde v minulosti nebol ich výskyt potvrdený. Ide o vyššie zemepisné polohy nad 800 metrov nad morom.

Nebezpečné ochorenia

Na Slovensku žije približne dvadsať druhov kliešťov. Niektoré sa zdržiavajú v brlohoch zvierat alebo hniezdach vtákov, preto sa s nimi bežne nestretneme. Väčšia šanca je uvidieť kliešťa obyčajného, pijaka lužného, pijaka stepného, či kliešťa lužného. "Riziko pre človeka však predstavuje najmä prvý z nich - kliešť obyčajný."

Kliešť obyčajný sa v prírode vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách nad päť stupňov Celzia. Infikovaný kliešť môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie.

Darí sa mu v listnatých aj zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimkou sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy.

Súvisiace články